Дата зміни інформації:

Чичкало А.Ю. ВСЕСВІТНЬО ВІДОМА ІНТЕРНЕТ-ЕНЦИКЛОПЕДІЯ «ВІКІПЕДІЯ» В ОСВІТНЬО-НАВЧАЛЬНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

І курс, факультет іноземної філології

Паршуков С.В.

Уманський державний педагогічний університет ім. Павла Тичини

Умань

 Сьогодні більшість учнів та студентів використовують здебільшого джерела Інтернету, аніж різні енциклопедії та підручники при підготовці до навчального процесу. Причина тому така: Інтернет простір майже не має обмежень і містить у собі найрізноманітніші типи інформації, цим він і приваблює людей, які ставлять перед собою певну гносеологічну мету. Але не усі інтернет-ресурси містять дійсно достовірну інформацію. На противагу їм існують сайти, інтернет-енциклопедії, різноманітні онлайн форуми, які несуть відповідальність за першоджерела і витоки викладеної інформації. Однією із подібних найбільш відомих багатомовних інтернет-енциклопедій, яка найбільше використовується молоддю при підготовці до навчального процесу, є Вікіпедія.

Щодо загальних відомостей, Вікіпедія була заснована Ларрі Сенгером та Джиммі Вейлзом – інтернет-підприємцями, розробниками інтернет-проектів та ідеологами концепції вікі. Офіційне її відкриття відбулося 15 січня 2001 року. За обсягом відомостей і тематикою Вікіпедія вважається найповнішою енциклопедією, яка коли-небудь створювалась за усю історію людства, а на 24 грудня 2013 року містила більше 30 млн. статей [1], що були написані так званими вікіпедистами, учасниками даного вікі-проекту. Матеріали Вікіпедії, як і інших проектів Фонду Вікімедіа, є вільними для використання, розповсюдження та вдосконалення на умовах ліцензій Creative Commons Attribution Share-Alike 3.0 Unported та GFDL, а сам сайт проекту не містить рекламних банерів і працює завдяки добровільним внескам.

Однією із основних переваг вище зазначеної енциклопедії є її багатогранність. Заходячи на головну сторінку, інтернет-користувачу пропонуються описи подій поточного дня, новини світу, мови на яких викладаються статті вікіпедистами із різних країн та, звісно ж, теми для обговорення певної інформації з окремої тематики. Варто зазначити, що Вікіпедія має можливість представлення статей рідною мовою користувача, адже сайт складається із 285 мовних розділів, тобто національних Вікіпедій, загальна кількість статей яких в цілому становить 30864522. Найбільшою національною Вікіпедією, звичайно, є англійськомовна, яка містить у собі більше 4 мільйонів статей. Також даною вікі-енциклопедію користуються жителі Німеччини, Японії, Франції, Нідерландів, Швеції, Росії, Іспанії, Італії, Польщі, Португалії, Китаю, Норвегії, Фінляндії і, звісно, України.

Аналізуючи раніше описані факти, можуть виникнути певні сумніви щодо достовірності інформативності даного інтернет-проекту. Адже, якщо кожна людина, або ж вікіпедист, має доступ до зміни чи корегування кожної статті із будь-якої доступної галузі у Вікіпедії, то вже ніяка адміністрація не може бути впевненою, що кожен користувач корегує її правильно. Звідси випливає проблемне питання: чи дійсно інформація у даному інтернет-ресурсі істинна та засвідчена гідним фахівцем у певній галузі знань? Певно, що так. Тому що сам засновник Джиммі Вейлз визначив мету існування Вікіпедії та інших її суміжних проектів на просторах всесвітньої павутини, зазначивши: «Уявіть собі світ, в якому кожна людина може вільно ділитись знаннями всього людства»[2]. Більше того, у Вікіпедії існує принцип підтримання авторських прав за вищезгаданою ліцензією, за якою до статей можна додавати тільки власний текст або ті матеріали, на які користувач має відповідні авторські права. Лише таким чином можна бути певними, що текст Вікіпедії можливо законно вільно поширювати. Окрім того, слово «free» в англійській мові означає також «безкоштовний», тому і компанія розробників Вікіпедії позиціонує її як вільну енциклопедію [3].

Щодо статистики, Вікіпедія на сьогоднішній момент займає такі позиції: вона є 7-им найвідвідуванішим сайтом світу, 10-м — в Україні та Великобританії, 9-м — в Росії і, навіть 94-м у Китаї, де офіційно заборонена [2].

Цікавим також є те, що Вікіпедія викликає у людей різні емоції. Дехто майже одразу «закохується» в ідею; інші вважають, що ідея настільки абсурдна, що не заслуговує на серйозну увагу. Якщо кожний може змінювати, що хоче, то кожний може писати і будь-яку нісенітницю? Якщо Вікіпедія відкрита, це означає, що там може з’явитися багато непотребу. На це вікіпедисти відповідають: «У принципі — так, але у Вікіпедії передбачені для цього спеціальні «інструменти». У списку «Нові редагування» протоколюються всі зміни в статтях і всі вони, у першу чергу — анонімні, проглядаються численними вікіпедистами; спеціальний «Список спостережень» у кожного учасника дозволяє стежити за змінами потрібних статей або за статтями, що піддаються частому вандалізмові» [3].

Як свідчать записи в історії головної сторінки, перші спроби створити український розділ були здійснені до грудня 2003 — січня 2004.

Визначними в історії Української Вікіпедії були такі події:

  • 30 січня 2004: створено першу статтю «Атом»;
  • 4 квітня 2004: офіційно активовано українську мову інтерфейсу. Кількість статей — 1000;
  • квітень 2012: число переглядів сторінок за місяць вперше перевищило 50 мільйонів, і українська вікіпедія вперше увійшла в число 20 найвідвідуваніших Вікіпедій світу.

Отже, користуючись певними інтернет-джерелами, можна зробити висновок, що Вікіпедія є складною поширеною розгалуженою системою енциклопедичних даних, впорядкованих фахівцями із найрізноманітніших галузей різних країн світу. Варто також зазначити, що вона набирає свою популярність щодня і стає одним із найбільш популярних інтернет-проектів світу, чим приваблює і учнів середніх навчальних закладів, і студентів, і досвідчених фахівців, і, навіть, простих людей, що ставлять перед собою мету дізнатись щось нове та цікаве.

Список використаних джерел

  1. https://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias#1.2B_articles
  2. http://wikipedia.org/
  3. http://uk.wikipedia.org/wiki/ Вікіпедія:Відповіді_на_критику;

One Reply to “Чичкало А.Ю. ВСЕСВІТНЬО ВІДОМА ІНТЕРНЕТ-ЕНЦИКЛОПЕДІЯ «ВІКІПЕДІЯ» В ОСВІТНЬО-НАВЧАЛЬНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ”

  1. alvina1997@ua says:

    Вікіпедія звісно ж є корисною і популярною. Але потрібно завжди перевіряти інформацію з неї, тому що вона є не завжди правильною.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *