Дата зміни інформації:

Савчук А.В. ДИСТАНЦІЙНИЙ КУРС «МАТЕМАТИЧНА СТАТИСТИКА ДЛЯ СТУДЕНТІВ ГУМАНІТАРНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ»

V курс, Інститут інформатики

Кузьміна Н. М., канд. фіз.-мат. наук, доцент

Національній педагогічний університет імені М.П.Драгоманова

 Київ

 Математична статистика являє собою велику і складну систему знань. Не можна розраховувати на те, що кожен педагог-гуманітарій чи психолог повністю опанує цими знаннями. Але основним комплексом необхідних статистичних методів майбутній педагог – математик, інформатик, соціолог чи психолог – повинен володіти.

Впровадження комп’ютерних технологій створює реальні можливості широкого застосування методів математичної статистики для розв’язування різного роду психологічних та соціологічних задач.

Психологічні дослідження здебільшого виконуються з використанням методів математичної статистики. Тому  провести компетентне дослідження або прочитати і зрозуміти звіти по дослідженням, не опанувавши основними ймовірнісними і статистичними методами, неможливо.

У сучасних гуманітарних науках ефективно використовуються математичні дисципліни. Iснують навiть  математико-гуманiтарнi  дисциплiни. Зокрема,  у соціології вивчають кiлькiснi методи соціологічних дослiджень, математичні моделi соціальних процесiв, теорiю соцiального вибору, у мовних науках – математичну лiнгвiстику, у психології – статистичнi дослiдження тощо.

В наш час існує безліч різноманітних програмних засобів для опрацювання статистичних даних, зокрема STATISTICA, SPSS, NCSS-PASS-GESS Statistical And Data Analysis, надбудова «Аналіз даних» в MS Excel.

З метою навчання студентів гуманітарних спеціальностей математичної статистики в Інституті інформатики авторкою розроблено і створено дистанційний курс «Математична статистика для студентів гуманітарних спеціальностей», зокрема для психологів і соціологів у системі дистанційного навчання MOODLE (рис1).

 Основними завданнями цього курсу є навчання студентів сучасним методам комп’ютерного аналізу даних, формування теоретичних та практичних навичок кваліфікованого  проведення дослідження даних, знаходження залежностей, побудови прогнозів, опрацювання результатів масових досліджень, моніторингу, вибіркового контролю та планування експериментів.

Матеріали лекційних, семінарських та практичних занять  у дистанційному курсі  розроблено спеціально для студентів гуманітарних спеціальностей.

Також студентам пропонуються індивідуальні завдання по  створенню психологічних  та соціологічних  тестів, результати яких потрібно проаналізувати за допомогою  різних програмних засобів.

У кінці кожної теми пропонується тест для контролю і оцінювання засвоєння студентами відповідного матеріалу.

Використання дистанційних  технологій навчання забезпечує доступність навчального матеріалу  і розвиток інтелектуальних  здібностей студентів.

 256

Рис1.Головна сторінка дистанційного курсу

 Список використаних джерел

  1. Лупан І.В. Комп’ютерні статистичні пакети : Навч.-метод. посіб. / Лупан І. В., Авраменко О. В. – Кіровоград : КОД, 2010. – 216 с
  2. Артемьева Е.Ю., Мартынов Е.В. Вероятностные методы в психологии. – М: МГУ, 1975. – 206 с.
  3. Жалдак М.І., Кузьміна Н.М., Берлінська С.Ю. Теорія ймовірностей і математична статистика з елементами інформаційної технології. – К.: Вища школа, 1995. – 351 с.

2 Replies to “Савчук А.В. ДИСТАНЦІЙНИЙ КУРС «МАТЕМАТИЧНА СТАТИСТИКА ДЛЯ СТУДЕНТІВ ГУМАНІТАРНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ»”

  1. Дмитро Сушинський says:

    Автору слід приділити більшу увагу розгляду недоліків даного підходу. Адже, як ми знаємо, математичні дисципліни – найбільш складні для самостійного вивчення: знання навіть усіх передбачених програмою формул та теорії не гарантує успішне використання цих знаннь на практиці. Саме цей момент нівелює всі заслухи дистанційного вивчення як математичної статистики, так і інших точних наук.

  2. Олександр says:

    На мою думку дуже добре, що створено такий курс для студентів гуманітарних спеціальностей, адже випускники таких спеціальностей мають володіти уміннями опрацювання статистичних даних. Для спрощення опрацювання статистичних даних існує безліч програмних продуктів, з якими студентам потрібно ознайомитися, адже вони спрощують статистичне опрацювання отриманих даних, і значно економлять час. Ну і відповідно засвоїти теоретичні основи математичної статистики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *