Дата зміни інформації:

Сінчук В.В. МЕТОДИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИВЧЕННЯ ПОНЯТТЯ «ТРАНЗАКЦІЇ» ПРИ ВИВЧЕНІ ТЕМИ «БАЗА ДАНИХ. СУБД»

V курс, фізико-математичний факультет

Науковий керівник – старший викладач кафедри інформатики
Шамшина Н.В.

Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка,

м. Суми

В сучасному курсі шкільної інформатики тема «База Даних. СУБД» є надзвичайно важливою та актуальною. Вивчаючи СУБД учні повинні чітко усвідомити, що в сучасному житті дану програму можна використовувати в різних галузях людської діяльності. Ця програма слугує для зберігання та опрацювання великої кількості інформації. За допомогою таких програм створюються інформаційні системи, метою яких є опрацювання даних про різноманітні об’єкти та явища реального світу та надання людині потрібної інформації про них [1].

Однією з найважливіших функцій комп’ютера є зберігання інформації. Одним з найпоширеніших засобів такого зберігання є банк даних. Банк даних – система, що представляє певні послуги із зберігання і пошуку даних у певній групі користувачів з певної тематики. Банк даних складається з бази даних (БД) и СУБД (Системи Управління Базами Даних). Зміна та збереження даних в БД відповідальний та складний процес в якому задіяні транзакції. Реалізація в СУБД принципу збереження проміжних станів БД, підтвердження або відкату транзакції забезпечується спеціальним механізмом, для підтримки якого створюється деяка системна структура, звана «Журналом транзакцій». Журналізація змін баз даних забезпечує можливість відновлення узгодженого стану бази даних після будь-якого збою.

При вивченні теми «Бази даних. Системи управління базами даних» в 11 класі в класах рівня стандарту та академічному рівні поняття «транзакцій» взагалі не вивчається. На мою думку, це є не правильним, тому що це поняття є одним із важливих для розуміння особливостей зберігання інформації в базах даних. Таким чином, при розробці конспекту уроку з теми: «Поняття й призначення систем управління базами даних (СУБД)» додатково до обумовлених програмою відомостей було надано у зрозумілої учням формі, з прикладами, що є поняттям «транзакція», для чого потрібні транзакції та їх властивості.

Транзакцією називається послідовність операцій, які виконуються над базою даних і переводять базу даних з одного цілісного (узгодженого) стану в інший цілісний (узгоджений) стан. Транзакція розглядається як деяка неподільна дія над базою даних, осмислена з точки зору користувача. В той же час це логічна одиниця роботи системи [2].

Для учнів це визначення є досить складним для осмислення. Тому при розробці уроку ми пропонуємо більш доступне та зрозуміле визначення поняття: «Транзакція БД ­– це набір операцій, які повинні бути або всі виконані, або всі не виконані. Транзакції застосовуються для забезпечення безпеки, достовірності і несуперечності даних у БД». Властивості транзакцій: атомарність, узгодженість, ізольованість, надійність. На прикладі транзакції при переказі грошей з одного банківського рахунку на інший пояснюємо та доводимо важливість «відкату» транзакції. Таким чином особливості зберігання даних в БД засвоюється учнями набагато краще.

 

Список використаних джерел

  1. 1.            Морзе Н.В. Бази даних у навчальному процесі: Навч.-метод, посіб. – К.: ТОВ Редакція «Комп’ютер», 2007. – 120с.
  2. Карпова Т. Базы данных. Модели, разработка, реализация: учебник / Т. Карпова. – СПб.: 2001. – 302 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *