Дата зміни інформації:

Лисенко Н. Д., Кухаренко А.В., Філєр З.Ю “СУПЕРМІСЯЦЬ ТА СЕЙСМІЧНІСТЬ ЗЕМЛІ”

VI-курс, фізико-математичний факультет

Філер З. Ю. доктор технічних наук, кандидат ф.-м. наук, професор

Центрально-український державний педагогічний університет
імені Володимира Винниченка

м. Кропивницький

Супермісяць — явище, при якому повний місяць або молодий збігаються з перигеєм — найбільшим зближення Місяця і Землі. Це наслідок еліптичності орбіти, по якій Місяць обертається навколо Землі. Завдяки цьому із Землі можна бачити більш великий розмір місячного диска, ніж зазвичай. Вперше термін «супермісяць» був використаний в 1979 році в журналі гороскопів. Явище супермісяця було видно 9 вересня 2014 року та о  14.11.2016 року. Останній супермісяць припадає на 27.04. 2017 року.

Відстань між Землею і Місяцем змінюється від 357 тис. км до 406 тис. км через еліптичність орбіти, по якій супутник обертається навколо Землі. При проходженні повним Місяцем перигею (супермісяць) супутник Землі виглядає на 14 % більше в діаметрі і на 30 % яскравіше, ніж при проходженні найбільш віддаленої точки — апогею.

 Рис.1. Максимум загальної кількості ЗМТ зсунутий на 1 добу

Коефіцієнт кореляції між загальною кількістю ЗМТ та кількістю ЗМТ магнітудою  5 складає 0,62, а при зсуві на 1 добу – 0,81.

При такому зближенні сила тяжіння Місяцем континентальних плит збільшиться на 28%, бо за законом всесвітнього тяжіння  де r – радіус орбіти Місяця.  Земна кора складається з окремих плит, які межують одна з одною і можуть переміщатися вгору – вниз і наповзати – сповзати одна на одну. У дні супермісяця припливні сили, які діють не тільки на повітря і воду, посилюються. Це і призводить до збільшення числа потужних землетрусів і виверження вулканів. Так і сталося 13 – 14 листопада 2016 р. (рис. 1). Половина цих землетрусів сталася на півдні Нової Зеландії.

Результати дослідження зв’язку останнього супермісяця (27.04.17) із сейсмічністю показали, що загальна кількість землетрусів різної магнітуди зміщена відносно дати супермісяця на 4-5 діб. Покажемо на графіку (рис. 2):

Рис.2. Кількість землетрусів у період супермісяця 27.04.2017

На графіку видно, що найбільша кількість землетрусів припадає на 1 і 2 травня. Видно залежність потужних землетрусів від загальної кількості. Коефіцієнт кореляції між потужними землетрусами і загальною кількістю землетрусів складає 9%, а між загальною кількістю ЗМТ та кількість потужних землетрусів із зсувом на 5 діб – 37%.

У вказані дні супермісяця видно, що в період від 10 по 17.11.2016 р. максимум кількості землетрусів припадає на 13.11 (день супермісяця) , а в період з 18.04 – 8.05.2017 р. максимальна кількість землетрусів припадає на 1-2 травня, тобто після 5 діб від дати супермісяця (27.04).

З’ясуємо, чи є вплив сонячної активності (СА) на кількість потужних землетрусів у період з 18.04 – 8.05.2017 р. Коефіцієнт кореляції  між СА та кількістю потужних ЗМТ складає 26 %, а з врахуванням зсуву на 2 доби – 47 %, що свідчить про наявність впливу (рис. 3).                                                                 Рис. 3. Зв’язок між СА та кількість потужних ЗМТ

ВИСНОВКИ

  1. Аналітично та статистично досліджено залежність супермісяця на сейсмічність. Порівняно кількість землетрусів у період двох супермісяців; встановлено, що кількість ЗМТ у період повного місяця більша, ніж у період молодого. .
  2. Встановлено вплив СА на кількість потужних ЗМТ.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

  1. Сайт даних по землетрусах – http://earthquake.usgs.gov/.
  2. Филер З.Е., Дреев А.Н. Солнце и землетрясения//Геодинаміка, №2 (11). – С. 307 – 309.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *