Дата зміни інформації:

Кагал О. О. “ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА”

ІІІ курс, факультет фізики, математики та інформатики

Паршуков С.В., старший викладач

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Умань

Інформаційна безпека – стан захищеності потреб особи, суспільства та держави в інформації незалежно від внутрішніх і зовнішніх загроз.

Щодо національних інтересів інформаційна безпека означає такий стан захищеності інформаційних ресурсів особи, суспільства й держави, який забезпечує реалізацію та прогресивний розвиток життєво важливих для них інтересів. Щодо можливих негативних впливів різних видів інформаційної безпеки – це захищеність інформації та підтримуючої інфраструктури від випадкових чи навмисних природних або штучних впливів, які можуть заподіяти шкоду їхнім власникам або користувачам. Інформаційна безпека також означає рівень захищеності інформаційного середовища суспільства, який забезпечує його формування, використання та розвиток в інтересах громадян, організацій, держави і нейтралізації негативних наслідків інформатизації суспільства.

Проблема інформаційної безпеки розглядається у трьох основних аспектах:

  • захист інформації,
  • контроль за національним інформаційним простором,
  • достатнє інформаційне забезпечення державних і недержавних органів, громадських, приватних організацій.

Під інформаційною безпекою розуміється захищеність інформації і підтримуючої інфраструктури від будь-яких випадкових або навмисних неправомірних дій, результатом яких може з’явитися нанесення збитку самій інформації, її власникам або підтримуючої інфраструктури. Завдання інформаційної безпеки зводяться до мінімізації збитків, а також до прогнозування і запобігання таких впливів. У свою чергу захист інформації – це комплекс заходів, спрямованих на забезпечення інформаційної безпеки.

Таким чином, правильний з методологічної точки зору підхід до проблем інформаційної безпеки починається з виявлення суб’єктів інформаційних відносин та інтересів цих суб’єктів, пов’язаних з використанням інформаційних систем. Загрози інформаційній безпеці – це зворотний бік використання інформаційних технологій.

З цього положення можна вивести два важливих наслідки:

1) Трактування проблем, пов’язаних з інформаційною безпекою, для різних категорій суб’єктів може істотно розрізнятися. Для ілюстрації достатньо зіставити режимні державні організації та навчальні інститути. У першому випадку “нехай краще все зламається, ніж ворог дізнається хоч один секретний біт”, у другому – “та немає у нас жодних секретів, аби все працювало”.

2) Інформаційна безпека не зводиться виключно до захисту від несанкціонованого доступу до інформації, це принципово ширше поняття. Суб’єкт інформаційних відносин може постраждати (зазнати збитків та/або отримати моральну шкоду) не тільки від несанкціонованого доступу, але й від поломки системи, що викликала перерву в роботі. Більш того, для багатьох відкритих організацій (наприклад, навчальних) власне захист від несанкціонованого доступу до інформації стоїть за важливістю аж ніяк не на першому місці.

Повертаючись до питань термінології, термін “комп’ютерна безпека” є занадто вузьким. Комп’ютери – тільки одна із складових інформаційних систем, і хоча увага буде зосереджена в першу чергу на інформації, яка зберігається, обробляється і передається за допомогою комп’ютерів, її безпека визначається всією сукупністю складових і, в першу чергу, самою слабкою ланкою, якою в переважній більшості випадків є людина.

10 правил інформаційної безпеки при роботі з соціальними мережами.

  1. Використовуйте надійний пароль – комбінуйте букви, цифри та інші символи.
  2. Не вірте всьому, що читаєте – завжди перевіряйте достовірність з першоджерел.
  3. Не викладайте особисту інформацію про себе, своїх рідних, друзів і знайомих в Інтернеті.
  4. Не ховайтеся за анонімністю екрану комп’ютера. Не кажіть того, що не могли б сказати людині в обличчя.
  5. Подумайте двічі, перш ніж поширити будь-яку інформацію. Як і в житті, потрібно думати про наслідки того, що говориш.
  6. Не поширюйте в Інтернеті контент незаконного або непристойного змісту.
  7. Переконайтеся, що ваш профіль у соціальній мережі закритий від сторонніх (перевірте налаштування безпеки).
  8. Додавайте “у друзі” тільки тих, кого дійсно знаєте: навіть якщо це друзі ваших друзів, але особисто ви не знайомі, краще зайвий раз перестрахуватися.
  9. Вашим друзям слід питати вашого дозволу, перш ніж завантажувати фотографії з вами або позначати вас на фотографіях в соціальних мережах. Не бійтеся сказати їм про це, і самі теж дотримуйтесь цього правила.
  10. Не переходьте за посиланнями, прикріпленим в імейл-повідомленнях – безпечніше вводити адресу в рядок браузера самому.

Список використаних джерел

  1. Інформаційна безпека України [Електронний ресурс]. – 2015. – Режим доступу до ресурсу: https://uk.wikipedia.org/wiki/
  2. Правила безпечного користування Інтернетом [Електронний ресурс]. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://www.svit-molodi-kiev.svitmolodi.com.ua/ua/school-user/news/10-pravil-bezpechnogo-koristuvannya-nternetom.
  3. Информационная безопасность [Електронний ресурс]. – 2010. – Режим доступу до ресурсу: http://otherreferats.allbest.ru/programming/00054984_0.html#text.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *