Дата зміни інформації:

Йовченко В. В. “СИСТЕМА ПІДТРИМКИ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ ПРИ БАГАТОКРИТЕРІАЛЬНОМУ ВИБОРІ ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНИХ ПРИЛАДІВ”

V курс, факультет інформаційних технологій та сиситем

Дяченко П.В., канд. техн. наук, доцент

Черкаський державний технологічний університет,

м. Черкаси

На сьогоднішній день ринок побутових електротехнічних приладів зазнає значних змін: з’являються нові товари, змінюються властивості вже пропонованих раніше, тощо. Завдяки науково-технічному прогресу споживач стає більш досвідченим в питанні вибору електроприладів, та більш вимогливим. Широкого розвитку насьогодні набула інтернет-торгівля, зокрема покупець може здійснювати купівлю не виходячи з дому, проте не завжди може отримати фахову консультацію що до товару. Більшість інтернет-магазинів не можуть надати допомогу людині грамотно підібрати товар, тому зазвичай, покупець приймає рішення що до купівлі самостійно. Не всі люди можуть без сторонньої допомоги вибрати товар, який задовольняє всім їхнім потребам. Інтернет магазини зазвичай, мають велику базу даних свого асортименту і пропонують покупцеві самому знайти в цьому переліку те, що йому дійсно необхідно, що вимагає великих часових затрат. У зв’язку з цим виникає проблема обгрунтованого вибору товару.

Інтернет-магазини зазвичай, надають клієнтам можливість більш широкого вибору товару, ніж у звичайних магазинах, однак тут виникає проблема вибору. Покупець не має можливості отримати кваліфіковану консультацію, що до моделі товару, яка найкращим чином підходить йому за своїми технічними характеристиками. Покупець у цій ситуації зазвичай наданий сам собі, він повинен самостійно вивчати всі характеристики товару, порівнювати велику кількість різних моделей, і тільки потім зупинитися на одній, яка задовольняє більшу частину його потреб.

Існуючі системи допомоги інтернет-магазинів зводяться, зазвичай, до набору посилань на різні моделі і види товарів, а також їх технічні характеристики. У результаті покупець отримує набір формальних фактів, з яких надалі повинен зробити свій вибір.

Існують сайти, де крім каталогу з продукцією є розділ, у якому подається загальна інформація про вибір того чи іншого виду товару. Також, для тих, хто підходить до вибору більш ретельно, існує розділ статей, де більш докладно описуються найбільш популярні товари. Існує можливість проконсультуватися онлайн, або задати питання по електронній пошті. Перевага такої системи в тому, що навіть нічого не знаюча людина зможе вибрати товар, який найбільше відповідає його потребам. Недоліком можна вважати значні часові затрати, на отримання потрібної інформації.

У зв’язку з цим, виникає потреба у створенні системи прийняття рішень, робота б якої грунтувалась на багатокритеріальному підході [1-3]. Покупець у цій ситуації задає найбільш важливі критерії, а програма видає результат порівняння товарів, що максимально відповідає його потребам, шляхом співставлення товарів з їх ціною і технічними характеристиками. Тим самим, покупець позбавляється від необхідності довгого і нудного вивчення технічних характеристик товарів. Для більш досвідчених користувачів можна ввести пропозицію самостійного вибору двох і більше варіантів моделей товару.

При необхідності, покупцю може бути надана можливість самостійно обрати вагові функції тих чи інших параметрів, наприклад, ціна товару може не мати вирішальної ролі, важливо, щоб товар мав тривалий термін надійної роботи з наданням сервісного обслуговування протягом гарантійного терміну.

Система підтримки прийняття рішень при виборі електротехніки за багатьма критеріями повинна мати наступні особливості [4-6]:

  • гнучкість, зручний для користувачів інтерфейс;
  • детальний огляд того або іншого товару з можливістю його співставлення із іншим типовим товаром;
  • вибір ПЗ для виконання поставленої задачі;

Розроблювана система повинна бути побудована на основі використання реальних даних функціонування торгівельного підприємства та забезпечувати достовірні і надійні результати у зручній та наочній для користувача формі.

Список використаної літератури

  1. Соболь В. М., Статников Р. Б. Вибір оптимальних параметрів в задачах з багатьма критеріями. – М: Наука, 1982. – 110 с.
  2. Подіновський В.В. Парето-оптимальні рішення багатокритеріальних задач. – М.: Наука, 1982. – 256 с.
  3. Емельянов С.В., Ларичев О.І. Многокритериальные методы принятия решений. М.: Знания, 1985.

4 Меламед І.І., Сігал І.Х. Завдання комбінаторної оптимізації з двома і трьома критеріями. ДАН, 1999, т.366, № 2, С.170-173.

  1. Дубов Ю.А., Травкін С.І., Якимця В.М. Багатокритеріальні моделі формування та вибору варіантів систем. – М.: Наука, 1986. – 296 с.
  2. Емелічев В.А., Перепелиця В.О. До обчислювальної складності багатокритеріальних завдань. Изв. АН СРСР. Техн. кібернетика. – 1988, № 1. – С. 78-85.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *