Дата зміни інформації:

Мусаєва А.Е. “СТАН РИНКУ ПРАЦІ ЩОДО ПОТРЕБИ В ІТ-ФАХІВЦЯХ”

V курс, факультет інформатики, математики і економіки

Шаров С.В., канд. пед. наук, доцент

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького

Мелітополь

Сьогодні в умовах певних економічних проблем питання стану ринку праці, зайнятості та безробіття є доволі актуальними для українського суспільства. Адже для комфортного існування у соціумі необхідний, як мінімум, стабільний прибуток у вигляді заробітної плати. Нажаль, не кожен українець може знайти роботу, яка б задовольняла його потреби.

Під ринком праці розуміється система економічних відносин, пов’язаних з купівлею та продажем праці; сфера працевлаштування, у межах якої взаємодіють покупці та продавці праці як специфічного товару; механізм, який забезпечує узгодження ціни та умов праці між роботодавцями та працівниками [2]. У результаті функціонування ринку праці роботодавці забезпечують виробництво та сферу послуг за допомогою виконавців робіт (працівників, співробітників), а наймані працівники отримують засобів власного існування та життєдіяльності у вигляді заробітної плати.

Однією з найбільш затребуваних на сьогоднішній день є професія програміста, при чому попит на IT-фахівців буде неухильно рости. Слід зазначити, що професія програміст має кілька напрямків. До першої спеціалізації відносяться прикладні розробники, які створюють програми, необхідні для організації роботи конкретного підприємства. Другий напрямок – системні програмісти, які розробляють програми для операційних систем та пристроїв, забезпечують роботу баз даних та комп’ютерних мереж. До наступної категорії можна віднести web-майстрів, які займаються створенням web-сторінок, написання web-інтерфейсів до баз даних тощо. Як зазначають співробітники ресурсу https://ain.ua,  трійкою лідерів з мов програмування є Java, C # і PHP. Більшість роботодавців вказують у вакансіях також знання HTML та Python [5].

Як показав аналіз ринку вакансій, розробники мобільних та desktop- додатків, web-дизайнери та інші фахівці користуються достатнім успіхом у зарубіжних роботодавців. Креативність, вміння знаходити нестандартні рішення та гнучкість розуму є відмінними рисами наших фахівців. Багато українців, що працюють в IT-сфері, знайшли собі перспективну та високооплачувану роботу в США, Канаді, Німеччині, інших країнах [3]. При цьому, як зазначає О. Турчин, кількість українських ІТ-фахівців зростає щорічно на 20%, а більшість з них задіяно на аутсорсингу. Очікується, що до 2020 року кількість вітчизняних фахівців в IT-сфері наблизиться до 200 тисяч [4, с. 54].

Експерти, які вивчають тенденції ринку праці в Україні, акцентують увагу на тому, що в найближчі роки найбільш перспективною галуззю, що динамічно розвивається, залишиться IT-сфера. Брак фахівців у цій області настільки високий, що навіть людина, що не має значний досвід роботи з комп’ютером, може легко знайти собі роботу. В минулому році більше половини претендентів на різні вакансії в IT-сфері були прийняті на роботу з відносно невеликим стажем роботи в даній галузі. Це пояснюється не тільки браком тямущих фахівців в даній області, але і бажанням роботодавців «виростити» власні кадри. При розгляді кандидатів на отримання роботи в першу чергу оцінюються бажання вчитися та органічно інтегруватися в існуючу команду розробників.

Стосовно опрати праці програміста можна сказати, що сума зароблених грошей варіюється від кваліфікації фахівця, напрямку його професіоналізму, приналежності підприємства до конкретної держави. Також слід враховувати, чи є діяльність зі створення програмних засобів основним доходом компанії, чи працює компанія тільки на території нашої країни або пов’язана з іноземними партнерами тощо [1]. За результатами М. Ярової, найбільш високооплачуваними фахівцями в IT-сфері є Java-програмісти. За даними HeadHunter Ukraine, за жовтень 2016 року більше половини фахівців в IT-сфері хочуть отримувати зарплату до 15 тис. грн., а 34% – від 15 до 45 тис. грн. [5].

Отже, для покращення ситуації із безробіттям слід забезпечити підтримку малому та середньому бізнесу, розвивати найбільш перспективні сфери виробництва та послуг. Щодо IT-спеціальностей вищих навчальних закладів України слід зазначити, що при підготовці IT-фахівців слід звертати увагу на сучасні технології програмування, захисту та обміну інформацією, впроваджувати у навчальний процес нові дисципліни, орієнтовані на Internet.

Список використаних джерел

  1. Найбільш затребувана професія – програміст: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukr-article.com/index.php?newsid=50074.
  2. Поняття та особливості ринку праці: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://library.if.ua/book/40/2652.html.
  3. Потребность в специалистах IT-сферы в Украине и за ее пределами: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://itea.ua/news/it_specialists.
  4. Турчин О. П. Аналіз ІТ-сегменту ринку праці // Young Scientist. – 2016. – №. 12.1 (40). – С. 53 – 55.
  5. Яровая М. Как изменился рынок IT-труда в 2016 году: Java-программисты самые востребованные и высокооплачиваемые: [Електронний ресурс] / Яровая М. – Режим доступу: https://ain.ua/2016/12/28/rynok-it-truda-2016-java-programmisty-samye-vysokooplachivaemye.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *