Дата зміни інформації:

Беримець Ю. Ю. “GIMP ЯК ВІЛЬНЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НА УРОКАХ ІНФОРМАТИКИ”

IV курс, факультет інформатики

Малежик П.М., канд. фіз.-мат.  наук

Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова

Київ

Сучасне фінансування школи не є досить багатим. Тому виникає потреба використовувати, а саме на уроках інформатики, вільне програмне забезпечення. Під час вивчення тем з графіки немало важливим є вибір програми, яка не тільки б була зрозумілою для дітей, а й доступною у використанні.

Метою даної роботи є огляд GIMP як вільно поширеної програми, яку було б доцільно використати на уроках інформатики, а також вивчення додаткових функцій програми для створення ілюстрацій, редагування фотографій.

GIMP використовується великим числом художників, аматорів, веб-розробників, вихователями. У школі вона являє собою зручний інструмент, який допомагає учням і вчителям у підготовці графічних матеріалів, слайдів, роздаткового матеріалу, шкільного веб-сайту або бюлетеня та аналогічних проектів.

Французька художниця Ізабель Сайж описує, як вона використовує GIMP для своєї роботи: «Цю програму я використовую для різних робіт: редагування світлин (змішування зображень разом), малювання (мої «цифрові фрагменти» щодо мого «реального фрагменту» зроблено на папері), навчання підлітків, підготовки зображень під відео та ін.). Іншими словами, це одна з моїх найулюбленіших програм» [1].

Gimp – графічний редактор для створення і редагування зображень, який можна використовувати для опрацювання цифрової графіки та фотографій [3]. До основних характеристик графічного редактора Gimp можна віднести: повний комплект інструментів, серед яких пензель, олівець, клон (штамп) та інші; розміри зображення обмежуються лише вільним дисковим простором; необмежена кількість одночасно відкритих зображень; повна підтримка альфа-каналу; інструменти трансформації: обертання, масштабування, віддзеркалення, нахил; повна історія роботи із зображенням; можливість роботи з окремими кадрами, як з шарами одного зображення; конвертація 64 форматів зображення; повна підтримка української і російської мов (локалізаціїї).

GIMP – багатоплатформене програмне забезпечення для редагування зображень. Однією з сильних сторін GIMP є його доступність з багатьох джерел для багатьох операційних систем. GIMP входить до складу більшості дистрибутивів GNU/Linux. GIMP також доступний і для інших операційних систем на зразок Microsoft Windows або Mac OS X від Apple (Darwin). GIMP – вільне програмне забезпечення, що випускається під ліцензією GPL (General Public License). GPL надає користувачам право доступу до початкового коду програм і право змінювати його.

Одні характеризують GIMP як доступний в Linux аналог Photoshop, інші наполягають на тому, що принципово неможливо порівнювати ці дві програми, і зазначають, що їх інтерфейс і основна концепція значно розрізнюються, а співпадає, строго кажучи, тільки тип даних, що обробляються – растрові зображення. Це, звісно, не зовсім вірно: редактори схожі як мінімум ще і тим, що обидва належать до «важкої вагової категорії». Загалом, забігаючи наперед, можна сказати, що набори вбудованих інструментів в них також досить схожі, і тому, хто знає Photoshop, буде нескладно почати роботу в GIMP. Але в освоєнні більш складних коштів досвід використання Photoshop не допоможе: гнучкі і надаючі масу можливостей модулі, що підключаються GIMP організовані абсолютно по-іншому.

Для того, щоб учень в школі створив малюнок, необхідно володіти основними інструментами. В GIMP дуже добре реалізований інструмент «Контури». Користувачі, знайомі з продуктами Corel, дуже часто говорять, що в GIMP контури реалізовані набагато краще. За допомогою контурів, в GIMP можна створювати псевдовекторні ілюстрації набагато швидше, ніж в деяких векторних програмах.

У нових версіях GIMP зроблений дуже великий акцент на спрощення роботи художникам. Крім підтримки пензликів, з’явилася можливість змінювати розмір пензлика, його жорсткість, непрозорість і колір в залежності від швидкості руху по полотну, в залежності від сили натискання, та й просто пензлик може змінювати свої параметри випадково.

В GIMP є маса зручних інструментів виділення частин зображення, безліч корисних функцій для роботи з буфером обміну і вставки зображень, які сильно допомагають при створенні колажів. За допомогою режимів змішування шарів, фільтрів і інструментів колірної корекції, в GIMP можна домогтися фотореалістичності будь-якого колажу. Дуже важлива для фотографів опція графічних редакторів – стилізація фотографій, в GIMP може бути реалізована через численні фільтри роботи з зображенням та кольором.

Растровий редактор графіки Gimp, є вільнопоширювальним програмним забезпеченням і з легкістю може бути встановлено на будь-який комп’ютер, а також може використовуватися для підтримки навчального процесу при вивченні комп’ютерної графіки та анімації на уроках інформатики. Виконання творчих завдань з використанням таких програмних засобів сприяє не тільки формуванню системи інформатичних компетентностей, а також художньо-естетичному вихованню учнів.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. https://www.gnu.org
  2. Рудик О.Б. Міркування про перспективи переходу до платформно незалежної та linux-орієнтованої інформатики в україні. [Електронний ресурс]– Режим доступу: http :// conf . kubg. edu . ua / img /1. pdf
  3. Gimp [Electronic resource] – Mode of access: http://www.gimp.org/

One Reply to “Беримець Ю. Ю. “GIMP ЯК ВІЛЬНЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НА УРОКАХ ІНФОРМАТИКИ””

  1. “Одні характеризують GIMP як доступний в Linux аналог Photoshop” . Якщо розібратись ,то так і є ,ті самі функції, майже ті самі плагіни . Але gimp відстає в розвитку, якщо робити щось просте ,то це у вас вийде без проблем ,але якщо щось складніше ,то навпаки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *