Дата зміни інформації:

Муковіз О. П. “ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРУ CMS ПРИ СТВОРЕННІ САЙТУ ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ”

ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРУ CMS ПРИ СТВОРЕННІ САЙТУ ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Муковіз О. П., доктор педагогічних наук, доцент

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Для розробки сайту закладу вищої освіти в сучасних умовах незамінним є використання CMS (англ. Content Management Systems) – це програмне забезпечення, яке дозволяє публікувати та змінювати опубліковану на сайті інформацію самостійно, без втручання розробників. При цьому від користувачів CMS не потрібно спеціальних технологічних знань. Але така система потребує навчання персоналу роботі у відповідній CMS, а не вивчення нових технологій.

Більшість CMS можна розділити на Back-Office, тобто інфраструктурну систему, що забезпечує функціональність і зберігання інформації, і Front-Office, інтерфейс із користувачем.

Зараз CMS це не тільки зручна оболонка-менеджер для користувача, а й потужний інструмент для веб-розробника (останнє характерне далеко не для всіх систем). Завдяки таким системам, усе рідше виникає необхідність у розробці веб-проектів «з нуля», а підготовленому користувачеві або інтегратору досить просто вибрати, встановити і налаштувати існуючу систему, щоб швидко і без додаткових фінансових витрат одержати необхідний результат професійного рівня.

Використання системи управління контентом дає такі переваги:

  1. Оперативне оновлення інформації – інформацію публікує співробітник, що володіє інформацією, без додаткових посередників – технічних фахівців.
  2. Зниження вартості підтримки – оновлення інформації проводиться самостійно, немає необхідності оплачувати працю власного або зовнішнього web-майстра.
  3. Надання додаткових сервісів користувачеві – пошук, форуми, опитування і т. д. – вимагає інтерактивної взаємодії з користувачем. Вони вже реалізовані в рамках CMS.
  4. Зменшення термінів і вартості розробки – найбільш затребувана функціональність уже реалізована в CMS і може бути відразу використана.
  5. Підвищення якості розробки – при розробці повністю або частково використовуються готові модулі, які вже пройшли неодноразове тестування.
  6. Зниження вартості подальших модифікацій – CMS дозволяють розділити дані та їх подання. Це дозволяє набагато простіше змінити зовнішній вигляд сайту, ніж у випадку зі статичним сайтом.

Сучасна CMS повинна дозволяти, не вдаючись до додаткового програмування редагувати вміст сторінок, включаючи додавання або видалення графіки; додавати нові сторінки; змінювати структуру сайту і різних метаданих; налаштовувати реєстраційні форми; управляти опитуваннями, голосуваннями і форумами; робити висновок про статистику відвідувань; розподіляти права з управління сайтом серед користувачів.

Існує декілька десятків CMS різної складності, основною перевагою яких є зручність редагування і додавання інформації. Можливості таких систем, як правило, постійно вдосконалюються. Більшість систем управління контентом, зокрема комерційних, використовують модульну архітектуру, яка дозволяє легко налаштувати функціональність системи відповідно до конкретних завдань.

Сьогодні в Україні широко використовується понад 50 безкоштовних і 100 комерційних систем управління контентом. Безумовно, серед них є системи управління, спеціально розроблені під сайти певних масштабів і типів, однак усі ці CMS легко дозволяють редагувати інформацію, розміщену на сайті. Основними недоліками безкоштовної системи управління контентом є недостатня підтримка і велика затримка виходу оновлень, що робить її небезпечною.

Виділяємо найпопулярніші системи, які варто використати при розробці сайту закладу вищої освіти: Drupal, Joomla, WordPress, Textpattern.

Узагальнити порівняльні характеристики CMS допоможе таблиця 1.

Таблиця 1.

Порівняльні характеристики CMS для створення сайту закладу вищої освіти

Параметр Назва CMS
Drupal Joomla WordPress Textpattern
Успішне використання в освітніх установах + + + +
Відкритий системний код + + + +
Просте адміністрування системи + +
Швидкодія в роботі + + +
Сервісна підтримка + + + +
Багатомовний інтерфейс + + + +
Модульна структура + + + +
Передбачено використання різних типів шрифтів, рисунків, анімацій + + +
Можливість використання PHP-скриптів без додаткових плагінів + +
Наявність базових компонентів комунікації:
–          обмін текстовими повідомленнями; + + + +
–          форум; +
–          чат. +

Отже, для створення сайту закладу вищої освіти з економічної точки зору, простоти програмування та підтримки рекомендуємо CMS Joomla.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *