Дата зміни інформації:

Олійник Д.В. “ОСНОВНІ СПОСОБИ ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ”

І курс, факультет фізики, математики та інформатики

Кісіль Я.В., викладач кафедри вищої математики та методики навчання математики

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Умань

На сьогоднішній день захист інформації є досить потрібним видом діяльності, так як інформація має досить велику цінність та її викрадення може мати непередбачувані наслідки.

Метою захисту інформації є:

• Збереження конфіденційності інформації;
  • Запобігання підробки, заволодіння та зміни чужої інформації у злочинних цілях;
  • Забезпечення та збереження авторських прав для розробників чи джерел інформації;
  • Запобігання копіювання інформації та зміни авторських прав, плагіату інформації.

Здебільшого заволодіння інформації проводиться з ціллю шантажу чи продажу її у злочинних цілях.

Часто інформація підлягає кібернетичним нападам для отримання закритої інформації державного рівня.

Для одержання інформації використовують різні програми-шпигуни, віруси та інші. Щоб захистити свої дані та інформацію використовують антивірусні програми для захисту від вірусів та програм-шпигунів.

Або ж використовують брандмауер, який дозволяє розділити мережу на 2 або більше частини та виконувати набір правил.

Брандмауер пропускає через себе весь трафік і для кожного пакета приймає рішення – пропускати його чи відкинути. [1]

Також до основних засобів можна віднести фізичні та програмні засоби. Фізичні засоби здебільшого керуються та реалізуються за допомогою ЕОМ яка спеціалізується на створенні  перешкод при несанкціонованому доступі до частин інформації або ж до неї в цілому.

Програмні засоби – це засоби які вмонтовуються в програмне забезпечення та відповідають безпосередньо за виконання інтелектуальних та логічних функцій захисту систем.[1]

Застосування криптографічного захисту, тобто кодування тексту з допомогою складних математичних алгоритмів, завойовує все більшу популярність. Звичайно, жоден з шифрувальних алгоритмів не дає цілковитої гарантії захисту від зловмисників, але деякі методи шифрування настільки складні, що ознайомитися зі змістом зашифрованих повідомлень практично неможливо.

Найефективнішим способом криптографічного захисту є шифрування за допомогою пари ключів. Воно полягає у використанні двох ключів: відкритого та закритого.[1] Відкритий ключ використовується для шифрування інформації. Закритий ключ використовується для розшифрування інформації.

Отже криптографія є найбільш ефективним способом захисту інформації, так як створює всі необхідні умови для її захисту та несанкціонованого доступу до неї та  забезпеченні конфіденційності і контролю за інформацією.

Список використаної літератури

1. Олійник А.В., Шацька В.М. Інформаційні системи і технології у фінансових установах: Навчальний посібник. – Львів: “Новий Світ-2000”, 2006.–436с.