Дата зміни інформації:

ДЕЯКІ АСПЕКТИ ЗАСТОСУВАННЯ ТЕХНОЛОГІЇ PWA

ПАРИЛО Д.Р.

студент І курсу магістратури, фізико-математичного факультету

Науковий керівник: Лещук С.О.

кандидат педагогічних наук, доцент,

доцент кафедри інформатики та методики її навчання

Тернопільський національний педагогічний університет
імені Володимира Гнатюка

Стрімка діджиталізація економічних процесів значно впливає на функціонування підприємств, держави та суспільства. У таких умовах, з метою отримання конкурентних переваг і домінуючих позицій на ринку, компанії зацікавлені в пошуку нових каналів взаємодії зі своїми клієнтами у вебпросторі. У зв’язку з цим особливої актуальності набувають питання створення сайтів і мобільних додатків, а також дослідження сучасних технологій веб-розробки.

PWA (Progressive Web Applications) – це веб-ресурси, які поєднують у собі властивості сайту і мобільного додатку. Зберігаючи зручність використання традиційних веб-сайтів, вони набувають також автономності класичних додатків: з PWA можна працювати як в онлайн, так і в офлайн-режимі.

На кафедрі інформатики та методики її навчання був виконаний дослідницький проект над прогресивним веб-додатком [1]. Головною метою було оцінити та впровадити прогресивні технології в застосунку. Це дослідження було проведено шляхом вивчення відповідної теорії та розробки прототипу PWA веб-додатку: інформаційного порталу фізико-математичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. На рис.1 продемонстрована головна сторінка веб-застосунку в офлайн режимі.

Використовуючи дану розробку, студенти в зручному для себе способі можуть мати доступ до:

  • графіка навчального процесу;
  • розкладу занять;
  • інформації про практики;
  • графіка проведення індивідуальних занять;
  • графіка проведення ліквідації академічної заборгованості;
  • переліку та опису дисциплін за вибором.

Рис.1. Головна сторінка веб-застосунку в офлайн режимі

Незважаючи на численні переваги, прогресивні веб-додатки мають певні технологічні недоліки, пов’язані із специфікою надання їм доступу до нативних функцій мобільних пристроїв. Для цього користувачу виводяться відповідні повідомлення (дозвіл на доступ до камери, мікрофону тощо), які, як показує практика, часто відхиляються, що спричиняє некоректну роботу PWA. Після заборони доступу веб-додатку до функцій девайсу, користувачам повторно важко знайти відповідні налаштування у веб-браузері. Але цей недолік можна успішно подолати, використовуючи виважену політику показу сповіщень.

Робота над проектом триває. Так як технологія PWA ще розвивається, потрібно постійно слідкувати за змінами, які вносяться в її архітектуру, а також вивчати підтримку і взаємодію з браузерами, та іншими веб-технологіями.

Подібні технології ефективні і можуть бути реалізованими в освітніх закладах.

Список використаних джерел

  1. Туранський П. В., Лещук С.О. // Створення сучасних веб-додатків з використанням технології PWA: матеріали всеукр. конф. Тернопіль, ТНПУ, 14 листопада 2020 р. URL: http://conf.fizmat.tnpu.edu.ua/article/360/ (дата звернення: 15.04.2021)