Дата зміни інформації:

ГЕНДЕРНА НЕРІВНІСТЬ У СФЕРІ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

ВОЙТОВСЬКА А. І.

доктор філософії, викладач

кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи

Уманський державний педагогічний університет

імені Павла Тичини

Стрімкий науково-технічний прогрес останніх десятиліть викликає великий попит на фахівців сфери інформаційних технологій, однієї з найбільш перспективних та високооплачуваних галузей в усьому світі. Працевлаштування в галузі ІТ відкриває можливості виконувати свої завдання дистанційно, перебуваючи в будьякому місці, де є доступ до мережі Інтернет, самостійно організовувати свою роботу, всього за декілька років зробити кар’єру та інше. Такі умови праці видаються досить прийнятними для жінок, зважаючи на можливість успішно поєднувати робочі та сімейні обов’язки, бути фінансово незалежною, а також не залишати роботу на час декретної відпустки. Проте в реальності ІТ галузь вважається однією з найбільш «чоловічих» та асиметричних на ринку праці з доволі низькою представленістю в ній жінок.

Однією з причин є гендерна сегрегація, яка зосереджує жінок і чоловіків в різних професійних сферах. Вона сприяє тому, що чоловіки займають більш престижні та високооплачувані посади, у той час як жінки більше представлені в державному секторі (освіті, охороні здоров’я, соціальних послугах тощо).

Гендерна сегрегація та гендерні стереотипи створюють перешкоди на шляху до пропорційного заповнення вільних робочих місць чоловіками й жінками та роблять ринок праці неефективним. Що ж стосується роботи жінок в ІТ, то через їхню недопредставленість у цій сфері, вони втрачають можливість послуговуватися перевагами цієї галузі з дистанційною роботою, гнучким графіком для виховання дітей, адже вищезгадані умови значною мірою збільшують імовірність вирішити конфлікт роботи та сімейних обов’язків.

Серйозною проблемою українського ринку праці є гендерна асиметричність: зосередження жінок у малоприбуткових секторах економіки та обмеження їхньої висхідної професійної мобільності, тоді як подолання гендерної нерівності на ринку праці забезпечує вищу ефективність ринків праці; збільшення зайнятих жінок сприяє підвищенню конкуренції; зростання основи для оподаткування прибутковим податком; сприяє збільшенню показників народжуваності [2].

Через механізми гендерування чоловіки та жінки спрямовуються у дві полярні течії економічної активності. Цей розподіл продиктований явищем горизонтальної сегрегації, через що жінки зосереджені в малоприбуткових секторах економіки (феномен «скляних стін» і «скляного підвалу»), а також вертикальною сегрегацією, яка акумулює жінок на нижчих щаблях професійної драбини, підкріплюючи такий професійний та посадовий поділ іншими дискримінаційними практиками («скляної стелі» та «липкої підлоги») [1].

ІТ сфера є однією з найбільш гендерно сегрегованих, де частка жінок продовжує залишатися досить низькою. Відповідно до даних дослідження журналу «Computer Weekly» [3] представленість жінок у складі технічних команд складає лише близько 14%. На сьогодні більшість великих міжнародних компаній усвідомлюють необхідність досягнення гендерного балансу серед найманих працівників (створюються гранти для жінок на опанування технічних спеціальностей, проводяться тренінги з навчання лідерству та організовуються заходи й програми для залучення жінок в ІТ індустрію), серед виконавчих директорів ІТ бізнесу зустрічаються і жінки. Проте попри вищезгадані позитивні заходи, на залучення жінок в ІТ впливають чинники, які відтворюють гендерну сегрегацію в ІТ.

В умовах маскулінного середовища для кар’єрного просування жінці потрібно в тому числі набувати «чоловічих» рис, щоб добитися успіху в колективі, але потім таку жінку все одно засуджують через її вимогливість і прагнення домінувати. Таким чином, поза основними професійними кваліфікаціями в деяких компаніях жінки вимушені адаптуватися до гендерованої корпоративної культури, щоб зростати по кар’єрній драбині.

Список використаних джерел

  1. Марценюк Т. Гендерова робота: як ринок праці та хатня робота конструюють гендер. К.: Критика, 2013. 296 с.
  2. Чепурко Г. Гендерна рівність у світі праці. К.: Міжнародне бюро праці, 2010. 50 c.
  3. Women in technology survey 2015 [Electronic source] . Mode of access: http://www.computerweekly.com/ehandbook/Women-inTechnology-Survey-2015.