Дата зміни інформації:

ГРАФІЧНИЙ ОНЛАЙН-РЕДАКТОР PHOTOPEA У ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ ІНФОРМАТИКИ

ТІТОВА Л.О.

викладач-стажист кафедри інформатики і інформаційно-комунікаційних технологій

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

З розвитком ґаджетів та інформаційних технологій в цілому значних змін набуває і освітня галузь. Все більше інновацій доводиться освоювати педагогічним працівникам, щоб «йти у ногу з часом» та виховувати підростаюче покоління відповідно запитів та вимог цифрового суспільства. Крім того, власні корективи вносить необхідність переходу до дистанційної форми навчання, що була спровокована спочатку пандемією Covid-19, а потім і повномасштабним військовим вторгненням рф на територію України. Все це сприяє активному пошуку засобів, що надають змогу підтримувати та урізноманітнювати освітній процес.

Однією з особливостей підготовки майбутнього вчителя інформатики є володіння основами роботи з редакторами растрової та векторної графіки. Найбільш популярними у цій категорії є Adobe Photoshop та CorelDRAW. Проте дороговартісна ліцензія та високі системні вимоги спонукають педагогів до пошуку альтернативних засобів опрацювання графічних зображень. Тут на допомогу викладачу приходять онлайн-редактори, зокрема Canva, Photopea, Pixlr, Sumo Paint, VistaCreate та безліч інших. Дані ресурси мають простий та зручний інтерфейс, широкий спектр інструментів та шаблонів, частина з них є україномовними.

Photopea – це онлайн-редактор растрової графіки, розроблений Іваном Куцкіром, українцем за походженням, та вперше випущений у 2013 році (рис. 1). Ресурс доступний багатьма мовами, зокрема і українською, має зрозумілий інтерфейс та широкий інструментарій, подібний до Adobe Photoshop. Для роботи у середовищі онлайн-редактора достатньо мати встановлений вебпереглядач (Google Chrome, Safari, Edge, Mozilla Firefox, Opera) та доступ до мережі Інтернет. Хоча Photopea і завантажується через браузер, та робочі файли зберігаються не на сервері, а локально. Photopea можна використовувати як для редагування, так і для конвертації зображень, оскільки сервіс підтримує значний перелік графічних форматів, зокрема JPEG, PNG, DNG, GIF, SVG, PDF, PSD та інші [1].

Рис. 1. Головна сторінка онлайн-редактора Photopea

Працювати з сервісом можна створивши власний профіль – безкоштовний або платний (без реклами та зі швидкою підтримкою за допомогою електронної пошти), чи без нього. Photopea дає можливість завантажувати зображення з персонального комп’ютера та власних хмарних сховищ, зокрема Google Диск, OneDrive, Dropbox, та працювати вже з готовими шаблонами.

У редакторі доступні такі інструменти, як малювання пензлем та олівцем, гумка, фонова гумка, градієнт та заливка, виділення області, освітлення та затемнення, розмиття зображення, додавання текстового поля, пензель відновлення, додавання фігур і т.д. Як і у Adobe Photoshop є можливість працювати з окремими шарами, додавати маски та накладати фільтри (рис. 2).

Виходячи з вищесказаного, можна виділити ряд переваг використання сервісу Photopea в освітньому процесі:

  • безкоштовне використання;
  • необов’язкова реєстрація;
  • україномовний інтерфейс;
  • широкий перелік сумісних графічних форматів та інструментів для обробки зображення;
  • велика кількість доступних шаблонів, зокрема у форматі PSD.

Рис. 2. Інтерфейс графічного онлайн-редактора Photopea

Таким чином, Photopea може стати альтернативою дороговартісного програмного забезпечення та використовуватись на уроках інформатики як повноцінний растровий графічний редактор з досить широкими можливостями для зміни, корекції чи конвертації зображень.

Список використаних джерел

  1. Учасники проектів Вікімедіа. Photopea – Вікіпедія. Вікіпедія. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Photopea(дата звернення: 16.05.2022).
  2. Photopea | Online Photo Editor. Photopea | Online Photo Editor. URL: https://www.photopea.com/(date of access: 16.05.2022).