Дата зміни інформації:

ВИКОРИСТАННЯ СЕРЕДОВИЩА РОЗРОБКИ PYCHARM ПРИ ВИВЧЕННІ ПРОГРАМУВАННЯ

ЗІНЧЕНКО Ю.М.

студентка 4 курсу, факультету фізики, математики та інформатики

РУДИЙ А.В.

студент 4 курсу, факультету фізики, математики та інформатики

Науковий керівник: Ковтанюк М. С.

викладач кафедри інформатики і інформаційно-комунікаційних технологій

Уманський державний педагогічний університет

імені Павла Тичини

У наш час діяльність будь-якої успішної організації неможливо уявити без ефективного використання інформаційних технологій та інформаційних систем, проектування та розробка яких завершується процесом програмування. Основною метою вивчення дисципліни «Програмування» в закладах освіти є розвиток базових знань про техніку програмування різними мовами, вміння створювати сучасні програмні продукти з використанням об’єктно-орієнтованої парадигми та вміння вирішувати різноманітні інженерні задачі за допомогою комп’ютерів [4].

Однією з найбільш універсальних мов програмування є Python – багатоплатформна мова програмування, код якої можна запускати в різних операційних системах без будь-яких змін. Для створення та запуску програм, написаних Python можна використовувати різні інтегровані середовища розробки, таких середовищ існує понад 40, деякі з них є комерційними та потребують ліцензії на використання, інші – безкоштовні.

Простим у використанні інтегрованим середовищем програмування, яке підтримує сучасні компоненти Python, є PyCharm. Основною причиною створення цієї IDE було програмування на Python і робота на кількох платформах, таких як Windows, Linux та macOS. Середовище дозволяє нам працювати з кількома базами даних безпосередньо, не інтегруючи їх з іншими інструментами. Хоча він спеціально розроблений для Python, файли HTML, CSS і Javascript також можна створювати за допомогою цієї IDE.

Інтегроване середовище PyCharm випускається в трьох версіях:

  • PyCharm Edu є безкоштовним і призначений для освітніх цілей.
  • PyCharm Community також безкоштовна і призначена для розробки на чистому Python.
  • PyCharm Professional є платним, має все що є у версії Community, а також дуже добре підходить для веб та наукової розробки з підтримкою таких фреймворків, як Django і Flask, Database і SQL, а також наукових інструментів, таких як Jupyter [1].

Середовище поєднує редактор, перекладач і налагоджувач для легкого введення та редагування. Користувачі можуть використовувати статичний аналіз коду для виділення синтаксису та помилок, переходу між проєктами та програмним кодом, відображення файлової структури проєкту, швидкого перемикання між файлами, класами, методами тощо.

Інтегроване середовище програмування PyCharm включає набір інструментів допомоги та підтримки, а також має чудовий інтерфейс користувача, який можна налаштувати відповідно до потреб за допомогою плагінів. Після завантаження середовища з’являється інформаційне вікно, у якому можна дізнатись про корисні послуги при роботі з програмою та комбінації клавіш, якими вони викликаються. Окрім цього, під час введення команди в області введення програми одразу після натискання на клавіатурі першої літери команди стає доступним список службових команд із підказками про їхній синтаксис [3].

Коли справа доходить до розробки на Python, PyCharm є вірним вибором. Хоча він має ряд переваг, це не означає, що популярне IDE є бездоганним. Переваги і недоліки використання PyCharm, які слід врахувати перед використанням:

Переваги:

  • Можливість переглянути весь вихідний код Python одним клацанням миші;
  • Наявність масиву плагінів;
  • Простий у використанні;
  • Сприяє швидшій розробці коду;
  • Доступна більш потужна комерційна версія;
  • Простий процес установки.

Недоліки:

  • Комерційна версія;
  • Можуть виникнути проблеми під час спроби виправити такі інструменти, як venv;
  • Не підходить для початківців Python;
  • Ресурсомістка програма, тобто вимагає багато пам’яті та місця для зберігання[2].

PyCharm, безсумнівно, є однією з найефективніших і найпотужніших IDE для кодингу на Python, оскільки це інтегроване середовище містить усі інструменти необхідні розробникам, а також надає доступ до багатьох інтеграцій та налаштувань.

Список використаних джерел

  1. Real Python. PyCharm for Productive Python Development (Guide) – Real Python. Python Tutorials – Real Python. URL: https://realpython.com/pycharm-guide/ (дата звернення: 09.05.2022).
  2. What is PyCharm? Features, Advantages & Disadvantages. Hackr.io. URL: https://hackr.io/blog/what-is-pycharm (дата звернення: 18.05.2022).
  3. Мова та середовище програмування » uabooks.top. uabooks.top. URL: https://uabooks.top/2804-12-mova-ta-seredovische-programuvannya.html (дата звернення: 18.05.2022).
  4. Козуб Г.О., Семенов Н.А.: Програмування : метод. рек. до лаб. робіт для студ. спец. 121 „Інженерія програмного забезпечення”. Старобільськ : ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка”, 2020. 108 с.