Дата зміни інформації:

Цибенко В.С. “ЦИФРОВЕ МИСТЕЦТВО. ЦИФРОВИЙ ЖИВОПИС. ЦИФРОВИЙ АРТ”

ІV курс, відділення дошкільної і початкової освіти
Шимкова Ю. М., викладач І кваліфікаційної категорії
Комунальний вищий навчальний заклад
«Уманський гуманітарно-педагогічний коледж ім. Т. Г. Шевченка»
Умань

Мистецтво модифікується. Так само, як будь-яка сфера діяльності людини. Колись писали на глиняних дошках – тепер друкуємо на швидкісній клавіатурі. Колись малювали тільки на папері, а зараз… створити шедевр можна простою комп’ютерною мишкою.

Цифровий живопис – новий вид мистецтва, в якому традиційні техніки живопису, такі як акварель, олія, імпасто та ін., імітуються за допомогою комп’ютера, графічного планшету, стилуса та програмного забезпечення.
Народження від початку і до кінця картини на моніторі – відносно новий напрям у образотворчому мистецтві. Поява барвистих та вражаючих робіт припадає на 1995-96-ті роки (саме тоді широко поширюються доступні за ціною SVGA-монітори і відеокарти, здатні відображати 16,7 млн кольорів). Отож, початок ХХІ століття – ера не тільки інтернету, скайпу та пластикової їжі. Це ще й століття CG-арту (Computer Graphics Art). Він активно займає позиції у індустрії кіно, комп’ютерних іграх, ілюстраціях до книг та аматорських захопленнях.

Цифровий живопис – це поступ у творчій діяльності митців. Адже за допомогою спеціалізованих програм (навіть банального Painter) вибір бажаного відтінку стає секундною справою, на відміну від традиційного живопису, який вимагає тривалого та чіткого змішання фарб задля отримання омріяного кольору. На панелі тисячі видів кистей, інструментів, спецефектів… Будь-яку дію можеш скасувати, і перемальовувати нічого не потрібно. Крім того, комп’ютерна робота відразу готова до використання в цифрових технологіях кіно, ігор, верстки – полотно ж, написане маслом, треба попередньо перенести в цифровий вигляд. Здається, фантастика! Ану ж бо я сам таке намалюю, це ж просто клікання по позначках та «бавлення» у художника. Насправді, справа CG-арту – далеко не проста і вимагає професійних навичок митця. Спробуй не заплутатися у мільйонах квадратиків різних кольорів чи провести пряму лінію віртуальним мазком? Цифровий живопис – це не «ляп навмання» і справа не для пересічного користувача ПК. Тут необхідно враховувати знання та досвід митців минулих століть: перспективу, повітряну перспективу, колірний круг, відблиски, рефлекси…

До того ж, «малювання по екрану» вимагає хороших навичок знання інформатики. Програми насичені різноманітними функціями, діяти треба послідовно та права на необачну помилку немає.

Для роботи у стилі CG-арт необхідні графічні планшети. Це свого роду мольберти. Тільки вже не дерев’яні класичні, а модернізовані наскільки, що надто вже змінили свій попередній вигляд.

Людей, що малюють за допомогою комп’ютерних програм, у світі є всього лиш 500, а в Україні – 10. Вони не просто сухо використовують комп’ютерну графіку. Важливу роль у процесі створення картини відіграє експеримент. Прагнення до чогось невідомого, незвичного веде до появи магічних, глибоких та неповторних робіт.

Зразки цифрового живопису притягують до себе невідомою силою, відірвати очі важко, вдивляєшся у все нові чудернацькі деталі. Ці картини виконані у 3D, 2D форматі: ти занурюєшся у них, і вийти із світу ідей автора стає дедалі важче. Віртуальне, фантастичне життя всмоктує нашу свідомість, якій вже не хочеться повертатися у плоску реальність.

Серед відомих представників цифрового живопису варто згадати таких, як Сарел Терон, Флавіо Болла, Кріс Базеллі, Йонас Де Ро, Парк Йонг Вон, Джон Фостер, Керол Каваларіс.
Мет-пейтинг – великомасштабні мальовані зображення, які використовують в кіно, на телебаченні і комп’ютерних іграх для створення пейзажів, які з якихось причин не можна зняти в реальності або ж їх просто не існує і декорації зробити неможливо.

У кожній картині цифрового живопису захований зміст, месседж глядачеві, який викладає митець пікселями та модифікує у світовий шедевр.

Список використаних джерел:

1. Цифровий живопис. – Електронний ресурс. – [Режим доступу]: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9_%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81
2. Цифровий живопис – комп’ютерна мишка замість пензля? – Електронний ресурс. – [Режим доступу]: http://art-area.com.ua/2014/05/ tsifroviy-zhivopis-komp-yuterna-mishka-zamist-penzlya/
3. Цифровий живопис. – Електронний ресурс. – [Режим доступу]: http://megasite.in.ua/45148-cifrova-zhivopis.html
4. Планшет Wacom – як космос під рукою. – Електронний ресурс. – [Режим доступу]: http://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/planshet-wacom-yak-kosmos-pid-rukoyu

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *