Дата зміни інформації:

Марцін І.В. “СОЦІАЛЬНА ІНФОРМАТИКА”

 

IV курс, факультет фізики, математики та інформатики

Троян С.О., викладач

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Умань

Інтенсивний розвиток інформаційно-комунікаційних технологій та їх швидке проникнення у всі сфери суспільного життя сприяли виникненню нового напряму у сучасній інформатиці – соціальної інформатики. На сучасному етапі основною метою соціальної інформатики є підвищення ефективності функціонування суспільства, знань на основі синтезу соціальних та інформаційних технологій.

Соціальна інформатика – науковий напрям, в якому вивчається комплекс проблем, пов’язаних з перебігом інформаційних процесів в соціумі та його інформатизацією. Термін «соціальна інформатика» з’явився у 70-ті рр. ХХ ст., був запропонований російськими науковцями, вченими, а саме: А. Соколовим і А. Манкевичем [1].

Соціальна інформатика має багаторівневу структуру, зокрема: теоретико-методологічну (основні категорії, поняття і закономірності проходження інформаційних процесів у суспільстві); соціальну (економічні, правові, психологічні та інші аспекти інформатизації); емпіричну (соціальні аспекти створення, запровадження та адаптації інформаційних технологій у відповідних предметних галузях) [2].

Предметом дослідження соціальної інформатики, як науки є – процеси інформатизації суспільства, їх вплив на соціальні процеси, розвиток і місце людини в суспільстві, на зміну соціальних структур суспільства під впливом інформатизації.

Основні методологічні положення соціальної інформатики формувались на базі концепцій провідних науковців цього напряму А. Соколова, А. Манкевича, А. Урсулата та ін.

Щодо концепцій А.Соколова і А.Манкевича, то вони характеризуються такими положеннями: формування наук комунікаційного циклу потребує узагальнення, тобто науки про соціальну інформацію, яка вивчає спільні закономірності різних соціальних інформаційних систем (цю узагальнюючу науку соціально-комунікаційного циклу вони й назвали соціальною інформатикою); соціальна інформатика покликана виявити фундаментальні закономірності інформаційного обслуговування суспільства [3].

За концепцією А. Урсула  соціальна інформатика виникла у ході розвитку соціальних проблем комп’ютеризації суспільства, а надалі – і його інформатизації, як своєрідна противага розповсюдженій тенденції абсолютизації техніко-технологічних аспектів інформатики. Фундаментальною частиною соціальної інформатики, у такому розумінні, науковець виділяв пізнання законів взаємодії суспільства та інформатики, а прикладною – створення інформаційного суспільства, гуманістичну орієнтацію процесу інформатизації.

Отже, соціальна інформатика – це наукова дисципліна, яка виникла на фоні дисциплін таких, як: інформатика, філософія, соціологія та психологія. Таким чином вивчення соціальної інформатики є важливим, оскільки вона відображає особливості інформатизації суспільства та освіти, формування інформаційної культури людини, як нового проблемного напряму у педагогічній діяльності, а також професійної діяльності педагогів, спрямованої на вирішення соціальних аспектів інформаційної безпеки особистості та суспільства.

Список використаних джерел

  1. Колин К. К. Социальная информатика как наука и учебная дисциплина / К. К. Колин // Информатика и образование. – 2006. – № 6. – с. 32-33.
  2. Соціальна інформатика: навчальний посібник./ НосенкоТ.І., Бонч-Бруєвич Г.Ф.; Київ. ун-т ім. Б.Грінченка, ін-т суспільства, каф. інформатики. – К.: [Київ. ун-т ім. Б.Грінченка], 2013. – 136 c.
  3. Смирнов И.Н. Социально-философские проблемы информатики // Вопросы философии. – 1986. – №10. – С.48-60.

One Reply to “Марцін І.В. “СОЦІАЛЬНА ІНФОРМАТИКА””

  1. Стаття в цілому дає змогу зрозуміти що таке соціальна інформатика, але вона не дає змогу побачити досягнення цієї науки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *