Дата зміни інформації:

Щербанюк В.М.”ВИДИ ТА ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ”

IІ курс, факультет фізики, математики та інформатики

Науковий керівник:

Медведєва М.О., кандидат педагогічних наук, доцент

Уманський державний педагогічний університет

імені Павла Тичини

На сьогоднішній день програмне забезпечення проникло в усі сфери життя людини. Програмне забезпечення використовується в державних установах, освіті, офісах тощо.

У свої чергу програмне забезпечення поділяється на свої групи.

Системне програмне забезпечення – призначене для управління роботою складових комп’ютера. Яскравим прикладом цього є операційна система.

Операційна система – це комплекс програм, які забезпечують:

– управління роботою пристроїв комп’ютера і обмін даними між ними;

– організацію зберігання даних у оперативній пам’яті і на зовнішніх носіях;

– виконання інших програм;

Сервісні програми – це програми, що призначені для діагностування апаратної і програмної складових комп’ютера, і, при необхідності, усунення недоліків і оптимізації його роботи. Також ці програми називають утилітами

Також програмне забезпечення можна поділити по типу доступності: вільне, демо-версію, безкоштовне, платне.

Вільними називаються програми, які мають відкритий код програми. Таким чином кожен користувач цієї програми зможе редагувати програму.

Демо-версії програм, це ті самі платні програми але з «урізаним» функціоналом або обмеженим часом користування (наприклад 7 днів з моменту першого запуску програми). Зазвичай демо-версії програм є безкоштовними. Це робиться для того , щоб користувач зміг ознайомитися з роботою програми і зрозуміти чи потрібна вона йому. Якщо йому сподобається ця програма – він її купує.

Безкоштовне ПЗ – з назви зрозуміло що це безкоштовні програми. Але не варто вважати що вільне програмне забезпечення і безкоштовне програмне забезпечення це одне і те саме. У безкоштовному програмному забезпечені закритий код програми. Тобто користувач зможе користуватись програмою, але редагувати програму він не зможе.

Платне програмне забезпечення – це програми, за користування яких потрібно платити. Плата за програму може проводитись одноразово ( на весь термін) або, наприклад, кожен місяць. Зазвичай платне програмне забезпечення має надзвичайно великий функціонал порівняно з безкоштовними аналогами. Ціни на програми встановлює сам власник цієї програми.

Також можна виділити ще одну групу, яка притаманна зазвичай для країн СНД – це піратство. У країнах СНД рівень піратство переважає більш ніж 60%. І це дуже велика цифра.

Пов’язано це з тим, що в країнах СНД немає адміністративної відповідальності за використання піратського програмного забезпечення. Піратство – це велика проблема для розробників програм. Тому що кожен розробник, встановивши ціну за програму, хоче щоб його робота була оплачена і тим самим він буде розвивати свою програму і робити її більш функціональнішою. Але пірати, які «крякнули» цю програму і дали можливість скачати її безкоштовно забирають велику частину грошей у власників цієї програми. Тому що навіщо купувати цю програму якщо можна отримати її безкоштовно.

Тому, на мою думку, піратство – це погано. Тому що пірати забирають гроші у власників цієї програми і уже ці власники не зацікавлені удосконалювати свою програму, чи робити іншу. Таким чино закривається дуже багато цікавих проектів.

Але постає питання: я хочу користуватись платною програмою, але я не маю змоги собі її купити. Ця проблема також дуже поширена у країнах СНД. Пов’язано це з тим, що зазвичай розробники програм – зарубіжні. І ціни вони також ставлять у своєму еквіваленті ( зазвичай це долари). І коли, припустимо, в США програма буде стоїти 100 доларів – це для них не велика сума у той час для людей СНД це сума, яку не кожен може дозволити собі витратити.

Але власники програм також піклуються про звичайних користувачів. І я б хотів розказати як можна отримувати платні програми цілком безоплатні і ліцензійні. Зазвичай різні власники програм можуть роздавати свої платні програми – безкоштовно. Це відбувається дуже часто, але потрібно розуміти що дійсно дуже «потужні» програми навряд чи будуть роздаватись. Роздаються зазвичай програми середнього або низького рівня. Варто розуміти що під роздачою програм я маю на увазі ті програми, які ми отримуємо на весь час з усіма можливостями, які присутні у платній версії.

Але чому ж ці програми роздають? Це діже цікаве питання на яке можна дуже довго відповідати. Але я можу виділити основні фактори, які впливають на те що платні програми роздаються безкоштовно:

– Дуже малий он-лайн програми. Якщо програмою користується дуже мало людей виробники можуть роздавати цю програму для притягнення аудиторії. Вони можуть роздати , припустимо, 5000 копій цієї програми, тим самим вони збільшать кількість користувачів, а користувачі у свою чергу дадуть огласку програмі, таким чином буде відбуватись реклама ПЗ. І уже потім власники зможуть продавати цю програму і на далі.

– Вихід нової програми. Буває таке, що вийшла програма, вона стала дуже прибутковою. Власники тоді перероблюють програму і випускають новий продукт цієї програми під другим іменем. Також вони можуть зробити свою стару версію програми безкоштовною , або також зробити роздачу цієї програми. Коли нові користувачі захочуть купити собі нову програму, вони можуть скачати старий продукт безкоштовно і подивитись на принцип роботи цієї програми, і потім, якщо їм це буде потрібно, придбати уже новий продукт. Таким чином це також реклама свого продукту.

– Конкурси. Також не мало важливий спосіб отримати платну програму безкоштовно. Дуже часто розробники проводять конкурси, призи в яких є предмети їх продукції.

Отже, можна зробити висновок, що не завжди потрібно піратити, щоб отримати платну програму безкоштовно. І це далеко не всі способи отримання платних програм цілком легально.         

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *