Дата зміни інформації:

СТВОРЕННЯ МЕНТАЛЬНИХ КАРТ У КОНТЕКСТІ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ

Добривечер С.Д.

студентка 1 курсу, факультету музичного мистецтва естради (вокал)

Науковий керівник: Дідук І.А.

кандидат психологічних наук, викладач

КЗВО КОР «Академія мистецтв імені Павла Чубинського»

Важливим  засобом засвоєння студентами навчального матеріалу у вищому навчальному закладі є здійснення самостійної роботи. Мета такої форми діяльності полягає в ефективному отриманні знань, застосуванні їх на практиці та формуванні дослідницьких компетенцій.  Самостійну роботу виконує студент за завданнями та під методичним керівництвом викладача. Одним із цікавих способів самостійного опрацювання навчального матеріалу є метод створення ментальних карт. Це зручний інструмент, який допомагає запам’ятати великий обсяг інформації, структурувати та візуалізувати його, при цьому демонструючи творчість, креативність та індивідуальність.

Мета даної роботи – представити методику створення ментальних карт у програмі Adobe Photoshop.

Поняття «ментальної карти» було введено в 70-х роках минулого століття психологом та науковцем Тоні Б’юзеном. Вчений запропонував поєднати традиційні форми запам’ятовування з методом асоціацій. На основі цього твердження було створено цілу технологію інтелект-карт. Питання використання ментальних карт розкрито у працях Б.Санто, Б.Твісса, І.Ю. Шахіної, Р.П.Медведєва. Як стверджує Н.О. Головіна, «людина краще запам’ятовує інформацію, якщо вона представлена у структурованому вигляді, та ще й містить графічні зображення» [1]. Викладач навчальної дисципліни «Педагогіка та психологія» І.А. Дідук зазначає, що впровадження техніки ментальних карт у практику самостійної роботи студентів розвиває інноваційну компетентність особистості студентів [2]. У такий спосіб, метод створення ментальних карт став звичною практикою самостійних завдань із даної дисципліни, що зробило новий матеріал зрозумілішим, дозволило класичні конспект замінити візуальними картами та сформувало ефективні навички самостійної роботи.

Зазначимо, що ментальна карта – це простір, наповнений основною інформацією з досліджуваної теми. У центрі карти знаходиться ключове поняття, від якого відходять гілки, на кінцях яких містяться похідні поняття (проблемні вузлики). Від них можуть відгалужуватись інші гілки, на яких будуть записані ідеї, слова тощо. Матеріал розміщується так, щоб було легко з ним працювати.

Ментальні карти можна створювати вручну або ж за допомогою інтернет-сервісів. У даній роботі представлено створення ментальної карти за допомогою програми Adobe Photoshop.

Правила створення такі:

  1. Відкриваємо програму, у верхній панелі керування натискаємо «Файл» – «Створити». Розмір макету (2100х1440px).
  2. У вкладці «layer» створюємо перший шар, накладаємо фон.
  3. На панелі інструментів вибираємо «горизонтальний текст», натискаємо на наш макет та пишемо посередині «ключове слово» (Шрифт/Edo SZ HQ – розмір 53,6 пт). Двічі натиснувши на шар з текстом, у вкладці «layer», з’явиться вкладка зі стилем шару. Додаємо тінь (колір). Усі налаштування (непрозорість, зміщення, розмір, режим накладення) підбираємо на власний вибір.
  4. Створюємо ще один шар і вибираємо інструмент «пензлик», вибираємо у палітрі кольорів потрібний. Непрозорість виставляємо – 100%, натиск – 100%. Малюємо рівну лінію під текстом. Шар із намальованою лінією перетягуємо під текст, щоб не перекривати.
  5. Таку ж саму дію виконуємо для кожного «проблемного вузлика», змінюючи шрифт тексту, або колір пензлика. Розміщуємо на потрібному місці за допомогою інструменту «Переміщення». Рекомендуємо використовувати шрифт/ Anonymous Pro – розмір тексту/20 пт або шрифт/Brush Script MT – розмір/28,9 пт. Додаємо тінь.
  6. Створюємо новий шар, щоб намалювати стрілочку. Вибираємо «пензлик», на палітрі кольорів – білий, малюємо стрілку невеликого розміру. Потім натискаємо «command+T», розтягуємо відповідного розміру й натискаємо ENTER. Робимо копії цієї стрілки за допомогою гарячих клавіш «command+J» (шарів стільки – скільки потрібно) і перетягуємо на потрібні нам місця.
  7. Для підпунктів використовуємо шрифт/East Sea Dokdo Cyrillic – розмір/20 пт.
  8. Натискаємо «Файл» і зберігаємо у форматі «jpeg».

Перевагами  використання програми Adobe Photoshoр є: яскраве оформлення, великий вибір стилів, ліній, кольорів; зрозуміле управління; можливість створену карту роздруковувати, зберегти як малюнок та надіслати електронною поштою.

Висновки. Використання ментальних карт відкриває великий діапазон для підготовки та виконання самостійної роботи з навчальним матеріалом, дозволяє заміняти громіздкі конспекти візуальними схемами. Їх можна також використати у підготовці до тестових завдань, контрольних модулів та екзаменів. Отже, використання ментальних карт у навчальному процесі досить результативне.

Створення ментальних карт є також простором творчості та індивідуальності. Навички розроблення ментальних карт можуть допомогти у плануванні свого часу, прогностиці особистих та кар’єрних змін, вирішенні конфліктних ситуацій.

Список використаних джерел

  1. Головіна Н.О. Ментальні карти. Фізико-математичні записки : зб. наук. пр. / [редкол. Ю. О. Ковальчук (відпов. ред.) та ін.]. Ніжин : Видавництво НДУ ім. Миколи Гоголя, 2015. 79 с.
  2. Дідук І.А. Ментальні карти: інноваційна технологія розвитку творчої особистості. Синтез мистецької науки, освіти та творчості в Україні та глобальному культурному просторі : матеріали Третьої науково-практичної конференції, м.Ужгород, 18-19 лютого 2021 Ужгород : Ужгородський інститут культури і мистецтв, 2021. – С.42-44. «URI»: https://institute.demo1234.xyz/img/dust/%D0%97%D0%B1%D1%96%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA%20%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%B2%20%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%86%D1%96%D1%97%20SMART%20ART%202021.pdf (дата звернення: 02.04.2021)

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *