Дата зміни інформації:

ІКТ І ЗАСОБИ НАВЧАННЯ У ЗАКЛАДАХ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

КУЛМАТОВА АЗАДАХАН

студентка IІІ курсу, факультету початкової освіти

Науковий керівник: Паршукова Л.М.

старший викладач кафедри інформатики і інформаційно-комунікаційних технологій

Уманський державний педагогічний університет

імені Павла Тичини

Сучасний етап розвитку суспільства обумовлює широке впровадження інформаційних технологій управління в освітню галузь, що в свою чергу обумовлює дослідження розвитку інформаційних процесів та інформаційних технологій управління у системі освіти. Розвиток інформаційних технологій (ІТ) визначає на порозі XXI ст. певний рівень розвитку держави, а поєднання теорій управління, комунікації й обчислювальної техніки спроможні забезпечити розробку раціональної структури і функціонування соціальних систем, до яких відносять як систему освіти загалом, так і окремі її ланки.

Інформаційні технології розвиваються дуже динамічно, так само динамічно має розвиватися і методика їх використання в навчальному процесі. До сучасних інформаційно-комунікаційних технологій навчання відносяться інтернет-технології, мультимедійні програмні засоби, офісне та спеціалізоване програмне забезпечення, електронні посібники та підручники, системи дистанційного навчання (системи комп’ютерного супроводу навчання).

Протягом останніх років в Україні склалася певна система в здійсненні процесів інформатизації загальної середньої освіти. Переважно це реалізація таких напрямів, як комп’ютеризація навчально-виховного процесу та під’єднання загальноосвітніх навчальних закладів до мережі Інтернет.

Інформаційно-комунікаційні технології – це поєднання інформаційних технологій з комунікаційними для вирішення різноманітних задач сучасного освітнього інформаційного суспільства.

Важливість і необхідність впровадження ІКТ у навчання обґрунтовується міжнародними експертами і вченими. ІКТ торкаються всіх сфер діяльності людини, але, мабуть, найбільш сильний позитивний вплив вони мають на освіту. Проникнення ІКТ у навчальний процес створює передумови для кардинального оновлення як змістово-цільових, так і технологічних сторін навчання, що проявляється у суттєвому збагаченні системи дидактичних прийомів, засобів навчання і на цій основі формуванні нетрадиційних педагогічних технологій, заснованих на використанні комп’ютерів. ІКТ чинять активний вплив на процес навчання, оскільки змінюють схему передачі знань і методи навчання, а отже і впливають на якість навчального процесу та якість освіти в цілому. Разом з тим, впровадження ІКТ в систему освіти не тільки впливає на освітні технології, але й вводить нові. Вони пов’язані із застосуванням комп’ютерів і телекомунікацій, спеціального обладнання, програмних і апаратних засобів, систем обробки інформації. Вони пов’язані також зі створенням нових засобів навчання і збереження знань, до яких відносяться електронні підручники та мультимедіа; електронні бібліотеки та архіви, глобальні та локальні освітні мережі; інформаційно-пошукові та інформаційно-довідкові системи тощо.

На основі поєднання традиційних педагогічних технологій та ІКТ навчання вдається значно ефективніше розвинути і примножити природні здібності людини. Використання цих технологій в процесі навчання створює додаткові умови і спричинює появу нових цілей та оновлення змісту освіти, дозволяє досягти якісно більш високих нових і додаткових результатів навчальної діяльності, забезпечити для кожного учня формування і розвиток його власної освітньої траєкторії.

Засоби інформаційно-комунікаційних технологій, які необхідні для системи освіти, включають:

  • технічні засоби (комп’ютери, комп’ютерні комплекси, мультимедійні проектори, сенсорні дошки тощо);
  • програмні засоби (системні, загального призначення, прикладне програмне забезпечення, у тому числі навчального призначення);
  • засоби для під’єднання до Інтернет та забезпечення можливості повноцінної роботи в ньому (сервери, лінії зв’язку, модеми, програми пошуку різноманітних даних в Інтернет тощо);
  • спеціально створене для системи освіти інформаційне наповнення (контент) в Інтернет;
  • методичне забезпечення стосовно використання засобів інформаційно-комунікаційних технологій в освіті.

Отже, застосування інформаційно-комунікаційних технологій у закладах середньої освіти стало загальною необхідністю. Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у освітній процес школи забезпечить поступовий перехід освіти на новий, якісний рівень.

Список використаних джерел

  1. Биков В. Особливості переходу до активного використання комп’ютерних технологій [уклад : О. Виговська, О. Виговський] // Директор школи, ліцею, гімназії.- 2012.-№ 1.-С. 30-33.
  2. Гуржій А. М. Теоретичні напрями інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів // Педагогічна і психологічна науки в Україні : зб. наук. праць до 15-річчя АПН України у 5 томах / Т. Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – К. : Педагогічна думка, 2007. – 392 с.
  3. Засоби інформаційно-комунікаційних технологій єдиного інформаційного простору системи освіти України : монографія / [В. В. Лапінський, А. Ю. Пилипчук, М. П. Шишкіна та ін.] ; за наук. ред. проф. В. Ю. Бикова. – К. : ІІТЗН, 2008. – 200 с.
  4. Засоби інформаційно-комунікаційних технологій єдиного інформаційного простору системи освіти України: монографія / [В В. Латиський. К К ІІилиичук.І М.П. Шишкіна та ін.]; за наук, ред проф. В.К) Викова – К.: Педагогічна думка, 2010.- 160 с.
  5. Спірін О. М. Інформаційно-комунікаційні технології навчання: критерії внутрішнього оцінювання якості. ISSN 2076-8184 // Інформаційні технології і засоби навчання. – 2010. – 5 (19).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *