Дата зміни інформації:

ЗАСТОСУВАННЯ ВІЛЬНОГО ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ

БУРДЕЙНА Л.О., МАРЧЕНКО О.О.

студентки 4 курсу, відділення дошкільної і початкової освіти

Науковий керівник: Шимкова Ю.М.

викладач вищої кваліфікаційної категорії 

Комунального вищого навчального закладу

«Уманський гуманітарно-педагогічний коледж ім. Т. Г. Шевченка»

За останнє десятиліття використання інформаційних технологій у світі зростає стрімкими темпами. Їх основу становить програмне забезпечення – продукт інтелектуальної діяльності, який належить одночасно до сфер інформаційних технологій та авторського права.

Недостатнє фінансування освітніх установ змушує шукати рішення, що надають можливість заощадити під час купівлі обладнання, а вже купівля ліцензійного програмного забезпечення є достатньо великою проблемою. Тим більше зараз, коли є можливість забезпечити виконання вузівських програм виключно на базі вільно поширюваного програмного забезпечення. Найбільш очевидним способом розв’язання даної проблеми є використання безкоштовного і вільно поширюваного програмного забезпечення.

Відкрите програмне забезпечення, тобто програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом (англ. open source software) – спосіб розробки ПЗ, при якому створений вихідний код програм відкритий, тобто загальнодоступний для перегляду і змін.

Основні причини використання вільного програмного забезпечення у навчальних закладах:

  • вільне програмне забезпечення дозволить заощаджувати кошти;
  • вільне програмне забезпечення дає можливість студентам вивчати, як воно працює – вихідний код є доступним;
  • студенти матимуть змогу копіювати програмне забезпечення у навчальному закладі для домашнього використання, що дозволить уникати використання неліцензійного програмного забезпечення.

Так, наприклад, замість ОС Windows можна використовувати Linux, замість офісного пакета Microsoft Office можна комфортно використовувати OpenOffice, який дозволить не тільки зберегти сумісність форматом даних Microsoft Office, а і використовувати даний функціонал під операційною системою як Windows, так і Linux.

Можна виділити велику кількість програм, які забезпечюють ефективний процес навчання у різниx галузях. Так безкоштовними аналогами відомого графічного редактора Adobe Photoshop є GIMP – оснащений усіма необхідними інструментами для роботи з растровою графікою та Paint.NET – програма, яка дозволяє працювати з шарами, накладати ефекти, виконувати просту корекцію кольорів і використати прості інструменти для роботи із зображенням, такі як виділення, заливка, малювання кистю і т.д.

Blender – пакет для створення тривимірної комп’ютерної графіки, що включає засоби моделювання, анімації, вимальовування, після-обробки відео, а також створення відеоігор. Особливостями пакету є малий розмір, висока швидкість вимальовування, наявність версій для багатьох операційних систем.

Система Oracle Open Office являє собою повнофункціональний офісний комплект високої продуктивності, в якому використовується формат OpenDocument (ODF) для збереження документів і передбачені функції відкриття, редагування та збереження документів Microsoft Office, а також входить безкоштовний інструмент імпорту та експорту PDF-документів.

Перерахована лише невелика частина існуючого вільного програмного забезпечення, що може використовуватися в освіті. Разом з тим можна зробити висновок, що наявного на сьогодні вільного програмного забезпечення цілком достатньо для забезпечення навчального процесу.

Список використаних джерел:

  1. Використання вільного програмного забезпечення в управлінні освітою [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://edufoss.blogspot.com/ 2011/04/blog-post.html. – Назва з екрану.
  2. Перспективи та можливості впровадження вільного програмного забезпечення в навчальних закладах та державних установах України. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://old.niss.gov.ua/ Monitor/june2009/15.htm. – Назва з екрану.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *