Дата зміни інформації:

РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ФІЗИЧНИХ ЗАДАЧ ЗА ДОПОМОГОЮ MS EXCEL

РОДІН Б.О., ТОПОЛЬНИЦЬКИЙ Г.К.

студент 2 курсу, факультет енергетики і комп’ютерних технологій

студент 1 курсу, факультет енергетики і комп’ютерних технологій

Науковий керівник: Дяденчук А. Ф.

кандидат технічних наук,

старший викладач кафедри «Вища математика і фізика»

Таврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного

Збільшення отриманого під час навчання обсягу знань вимагає скорочення об’єму часу, витраченого на виконання тривалих підрахунків. Це стає можливим за рахунок впровадження в робочий процес доступного звичайному користувачеві і нескладного у використанні програмного забезпечення. Значно скоротити тривалість рішення фізичних завдань і уникнути помилок в проведенні підрахунків можна з використанням спеціальних математичних програм (MatLab, MathCad, Mathematica та інші). Однією з доступних кожному і нескладною в користуванні є програма MS Excel [1, 2].

Використання програми MS Excel в навчальному процесі дозволяє самостійно розв’язувати задачі з кінематики, динаміки, молекулярної фізики, теплопровідності, електродинаміки, оптики, а також створювати комп’ютерні моделі, виконувати обчислювальні експерименти [3]. До того ж дана програма дозволяє візуалізувати отримані відповіді, тим самим спрощуючи розуміння фізичної суті явища або процесу.

Наведемо деякі приклади розв’язків фізичних задач.

Задача 1. Рух матеріальної точки задано рівнянням x=At+Bt2, де A=4 м/с, В=-0,05 м/с2? Побудувати графік залежності координати цього руху від часу [4].

Таким чином, використання комп’ютерних програм для розв’язання фізичних задач дозволяє моделювати і досліджувати різні фізичні процеси, не витрачаючи багато часу на операції з великими числами та формулами, а також сприяти більш глибокому розумінню фізичної суті теми, яка вивчається.

Список використаних джерел

  1. Дяденчук А. Ф. Застосування інформаційних технологій при викладенні загального курсу фізики майбутнім екологам. Сучасні інформаційні технології в освіті і науці : 3 Всеукр. наук. Інтернет-конф., 26-27 березня 2021 р. : (зб. матеріалів). Умань : Візаві, 2021. с. 107-109.
  2. Дяденчук А. Ф. Використання MS Excel при розв’язуванні задач у загальному курсі фізики. Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології у виробництві та освіті: стан, досягнення, перспективи розвитку : матеріали Всеукраїнської науково-практичної Internet-конференції. Черкаси, 2021. с. 199-201.
  3. Майер Р. В. Решение физических задач в электронных таблицах Excel: Учебное пособие [Электронное учебное издание на компакт-диске]. Глазов: Глазов. гос. пед. ин-т, 2016. C. 150.
  4. Чертов А. Г., Воробьев А. А. Задачник по физике : Учеб. пособие. 4-е изд., перераб. и доп. М. : Высш. школа, 1981. 496 с.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *