Дата зміни інформації:

ВИКОРИСТАННЯ ІНСТРУМЕНТІВ GIT ТА GITHUB ДЛЯ НАВЧАННЯ ПРОГРАМУВАННЯ В ЗАКЛАДАХ ВИЩОЇ ОСВІТИ

ЧОРНА А.А.

студентка І курсу магістратури, факультету інформатики,

Науковий керівник: Малежик П.М.

кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри програмної інженерії

Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова

Інформаційні технології в наш час розвиваються з небачиними раніше темпами. Кожного дня на світ з’являються нові пристрої, програмні додатки та онлайн-сервіси. Разом з ними з’являються нові мови програмування, фреймворки та техніки, що використовуються для проектування та розробки програмного забезпечення різних видів та призначення. Під час такого стрімкого розвитку методів та технологій створення програмного забезпечення освітнім закладам, що займаються навчанням комп’ютерних дисциплін, також потрібно оновлювати методи та інструменти викладання.

Проектування програмного забезпечення та програмування як предмет досить складні дисципліни, тому під час викладання цих дисциплін в закладах вищої освіти потрібно застосовувати методи викладання, застосування яких максимально охоплює всі аспекти навчальної дисципліни, та інструменти, використання яких дозволяє студентам отримати больше практичного досвіду в умовах, максимально наближених до умов розробки програмного забезпечення на підприємствах.

До таких інструментів відносяться технологія Git та веб-сервіс Github. Git на сьогоднішній день одна з найпопулярніших систем керування версій (source code management). Система контролю версій – це система, що записує зміни в файл або набір файлів протягом часу і дозволяє повернутися пізніше до певної версії. Основним напрямом застосування цієї системи є збереження та керування версіями програмного коду, хоча Git можна використовувати практично для будь-яких типів файлів.

Github – це веб-сервіс, призначений для хостингу проектів та підтримки комунікації між розробниками. Користувачі можуть заливати свої проекти та файли в свої приватні чи публічні репозиторії. Для проектів з відкритим кодом сервіс є повністю безплатним, платною є послуга використання закритого середовища розробки.

Ці інструменти частково використовуються в навчанні інформатичних дисциплін в закладах вищої освіти, але вони ще не стали обов’язковою складовою навчального плану підготовки майбутніх фахівців з комп’ютерних наук. Застосування цих інструментів дозволить покращити процес набуття теоретичних знань та практичних навичок студентами.

Переваги застосування технології Git та веб-сервісу Github під час навчання:

  • Викладачі мають змогу публікувати завдання на сервісі, а студенти мають необмежений дистанційний доступ до практичних матеріалів;
  • Ресурси є вільно поширеними та безкоштовними;
  • Володіння інструментами Git та Github є важливою складовою кваліфікаційної підготовки фахівців в ІТ сфері;
  • Студенти набувають більше практичного досвіду розробки в умовах, максимально наближених до умов розробки програмного забезпечення на підприємствах;
  • Студенти отримають досвід роботи в команді та досвід розробки повноцінних проектів;
  • Студенти мають змогу отримати оцінку роботи не тільки від викладача, а й від колег по проекту;
  • Система контролю версій дозволяє простежити динаміку навчання та сприйняття навчального матеріалу студентами;
  • Кожен користувач системи має безкоштовну можливість публікації свого сайту на базі веб-сервісу Github;
  • Облікові записи студентів та їх проекти за період навчання на Github можуть стати важливою частиною портфоліо під час прийому на роботу.

Ці та багато інших переваг застосування інструментів Git та Github показують, що використання їх в освітньому процесі дозволить покращити рівень подання навчального матеріалу, зробити процес навчання не тільки цікавішим та зручнішим, а й максимально наближеним до умов комерційної розробки програмного забезпечення, що дозволить підготувати фахівців високого рівня.

Список використаних джерел

1.  Chacon S. Pro Git / S. Chacon, B. Straub., 2021. – 546 с.

  1. Chacon S. Git [Електронний ресурс] / Scott Chacon. – 2012. – Режим доступу до ресурсу: https://devdocs.io/git.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Введіть цифри, що зображені у квадратах *