З ІСТОРІЇ ІНФОРМАТИКИ

14 липня 1918 року народився Джей Райт Форрестер, американський інженер-електронщик і винахідник.

Народився 14 липня 1918 рік а в Анселмо, штат Небраска. Закінчив університет штату Небраска і Массачусетський технологічний інститут в Кембриджі (МТІ). Після його закінчення став займатися викладацькою роботою. В 1939 – [+1945]] – займається розробкою сервомеханізмів. Був розробником одного з перших універсальних комп’ютерів Whirlwind I («Вихор-1») на замовлення ВМС США, в заснованій ним лабораторії цифрових комп’ютерів при Массачусетському технологічному інституті. В ході цієї роботи їм в 1950 р була запропонована одна зі схем робочої пам’яті на феритових сердечниках, що набула широкого поширення на ЕОМ другого покоління. В 1951 – 1956 керує линкольнівською лабораторією повітряної оборони в Лексінгтоні.

У 70-х роках XX століття він розробив моделі «Мир-1» і «Мир-2», націлені на вироблення сценаріїв розвитку всього людства в його стосунках з біосферою. Модель «Мир-1» складалася з більш ніж сорока нелінійних рівнянь, що описують взаємозалежність вибраних змінних. Кілька пробних прогонів на машині дозволили перевірити узгодженість моделі і виявити деякі помилки і похибки. Потім він переформулював модель, перетворивши її в «Мир-2», і взявся за перевірку. Так народилося перше покоління комп’ютерних моделей, призначених для дослідження довгострокових тенденцій світового розвитку. За порадою Дж. Форрестера розробка моделі «Світ-3» була доручена професору Деннису Л. Медоуз, молодому асистентові Форрестера. Зберігши за собою загальне керівництво проектом, Джей Форрестер опублікував кілька місяців по тому книгу «Світова динаміка», узагальнює його внесок у створення перших машинних моделей, аналізує глобальну систему.

Розробник першого в світі верстата з ЧПУ. Це був вертикально-фрезерний верстат Hydro-Tel заводу Cincinnati, який застосовував керуючу програму, написану на перфострічці.

З 1956 – професор в Слоуновской школі менеджменту при МТІ. У цей період розробив теорію системної динаміки. Автор книг «Основи кібернетики підприємства» (1961), «Динаміка міст» (1969), «Світова динаміка» (1971).

В 1968 нагороджений премією «Винахідник року» та медаллю Вальдемара Поулсена Датської академії технічних наук.