ОНЛАЙН-СЕМІНАР «КІБЕРБЕЗПЕКА В ЦИФРОВОМУ ОСВІТНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ»

15 квітня 2020 року відповідно плану роботи кафедри інформатики і інформаційно-комунікаційних технологій відбувся міжкафедральний науково-методичний онлайн-семінар «Кібербезпека в цифровому освітньому середовищі» за допомогою платформи Zoom.

У роботі семінару взяли участь викладачі трьох кафедр факультету і доцент кафедри педагогіки та освітнього менеджменту Надія Стеценко. Під час семінару доповідачі – викладачі-стажисти кафедри інформатики і ІКТ Інна Криворучко та Максим Ковтанюк ознайомили учасників з актуальністю кібербезпеки в сучасному світі, наслідками порушення цифрової безпеки, а також повідомили як персональні та корпоративні дані стають цілями кібератаки, ознайомили з правилами дотримання цифрової кібербезпеки, симптомими зараження шкідливим програмним забезпеченням.

Інна Криворучко повідомила, що саме через цифрову неграмотність 47 % людей стали жертвами цифрової кіберзлочинності у 2019 році (викрадення коштів з карток, злом поштових скриньок, смс, яке приходить на телефон у вигляді реклами – це все цифрова кіберзлочинність).

Максим Ковтанюк перелічив типи зловмисного ПЗ та коротко охарактеризував їх:

• Шпигунські програми (Spyware) – зловмисне програмне забезпечення, призначене для стеження та шпигування за користувачем;
  • Рекламне ПЗ (Adware) – призначене для автоматичного поширення реклами;
  • Програми-вимагачі (Ransomware) – шкідливе ПЗ призначене для блокування комп’ютерної системи або розміщених на ній даних до моменту здійснення викупу;
  • Псевдоантивірус (Scareware) – тип шкідливого ПЗ, що переконує користувача виконати конкретну дію, використовуючи його страх;
  • Руткіт (Rootkit) – зловмисне програмне забезпечення, призначене для змін в операційній системі з метою створення чорного ходу (backdoor);
  • Вірус (Virus) – шкідливий виконуваний код, який прикріплюється до інших виконуваних файлів, часто легітимних програм;
  • Троянський кінь (Trojan horse) – зловмисне ПЗ, яке здійснює шкідливі дії під виглядом бажаної операції;
  • Черв’яки або хробаки (Worms) – шкідливий код, який клонує себе, самостійно використовуючи вразливості в мережах;
  • Фішинг – зловмисник надсилає шахрайського електронного листа, який виглядає як повідомлення від легального надійного джерела.

По завершенню доповідей відбувалося жваве обговорення щодо шляхів інформування здобувачів освіти із типами зловмисного ПЗ та методами їх протидії.

Семінар пройшов інформативно та корисно! Дякуємо усім учасникам за активну участь!